27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
04.09.2022 r.
5 min

Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz lub na przyszłość?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
04.09.2022r.
5 min

W § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 roku w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim ustawodawca wskazał, że zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Zasada ta doznaje jednak wyjątków szczegółowo określonych w wskazanym rozporządzeniu.

Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, w której początek okresu niezdolności do pracy określonego w zaświadczeniu lekarskim nie jest tożsamy z dniem jego wystawienia. Przyjmuje się, że dopuszczalne jest wystawienie zwolnienia lekarskiego nawet na 3 dni wstecz (§ 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 roku w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim).

Możliwe jest również wskazanie przyszłego okresu, czyli rozpoczynającego się na kilka dni po odbytej wizycie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zaświadczenie lekarskie orzekające czasową niezdolność do pracy może również zostać wystawione do 4 dni do przodu. Następuje to w ściśle określonych przypadkach, a mianowicie kiedy:

  • bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy bądź
  • konieczne jest przeprowadzenie badania lekarskiego w okresie niezdolności orzeczonej wcześniejszym zaświadczeniem lekarskim, np. gdy lekarz nie będzie obecny w wyznaczonym terminie, ale może przeprowadzić badanie w terminie wcześniejszym, kiedy również dyżuruje

(§ 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 roku w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim).

Od wyżej wymienionych zasad występują jednak wyjątki. Jednym z nich jest na przykład czas pobytu w szpitalu, kiedy to zaświadczenie lekarskie jest wystawiane dopiero po wypisaniu ubezpieczonego z placówki leczniczej. „Okres czasowej niezdolności do pracy przypadający na czas pobytu ubezpieczonego w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne obejmuje okres od dnia przyjęcia do dnia wypisania ze szpitala albo innego przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne.” (§ 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 roku w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim). Ponadto zwolnienie na okres dłuższy, niż 3 dni wstecz może wystawić również lekarz psychiatra w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania (§ 7 ust. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 roku w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim).

Warto pamiętać, że jeżeli okres orzeczonej w zaświadczeniu lekarskim niezdolności do pracy przypadającej przed dniem wystawienia będzie dłuższy niż 3 dni i nie będzie związany z pobytem w szpitalu lub orzeczoną chorobą psychiatryczną to w takim przypadku zaświadczenie lekarskie zostanie poddane weryfikacji. Płatnik zasiłku otrzyma na swoim profilu informację czy zaświadczenie zostało pozytywnie zweryfikowane i zasiłek za okres dłuższy, niż 3 dni wstecz jest należny. Zaświadczenie to zostanie podzielone na dwa okresy – bieżący, nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień badania uprawniający do wypłaty zasiłku oraz wsteczny – dłuższy niż 3 dni poprzedzające wizytę, za który należy wypłacić zasiłek tylko w przypadku uzyskania informacji „wsteczne – uzasadnione medycznie” jaką po weryfikacji płatnik zasiłku otrzyma na ZUS PUE.