27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Wynagrodzenia i potrącenia z wynagrodzeń
18.10.2022 r.
1 min

W jakiej wysokości wynagrodzenie przysługuje pracownikowi zwolnionemu z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Wynagrodzenia i potrącenia z wynagrodzeń
18.10.2022r.
1 min

Zdanie drugie wskazanego wyżej przepisu stanowi, iż w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Prawidłowe ustalenie jego wysokości może jednak nastręczać pewne problemy. Taka sytuacja wyraża wyjątek od funkcjonującej w prawie pracy zasady, że wynagrodzenie należy się za pracę wykonaną. Na podstawie przepisu prawa pracownikowi należne jest wynagrodzenia za czas, w którym pracodawca, mocą własnej decyzji, zwolni go z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia.

W rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 roku w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy określono zasady pozwalające na prawidłowe ustalenie wynagrodzenia przysługującego pracownikowi. Zgodnie z treścią § 5 ust. 2 pkt 1 wskazanego rozporządzenia przy ustalaniu wynagrodzenia za okres zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia (art. 362 k.p.) stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.