Prawo Pracy
29.11.2022 r.
3 min

Zmiana miejsca świadczenia pracy bez zgody pracownika

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
29.11.2022r.
3 min

Co do zasady zmiana wskazanego w umowie o pracę miejsca wykonywania pracy wymaga zgodnej woli obu stron stosunku pracy. Zazwyczaj zmiana oznaczonego w umowie o pracę miejsca pracy następuje w drodze porozumienia zmieniającego. Może ona również zostać dokonana za pomocą wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1 – 3 kodeksu pracy). Zmiana w tym trybie inicjowana jest przez pracodawcę, jednak warunkiem dalszego trwania umowy o pracę jest zaakceptowanie przez pracownika zaproponowanych warunków pracy. Brak zgody pracownika na nowe warunki pracy skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę.

Ustawodawca przewidział także rozwiązanie niezależne od woli pracownika. Pracodawca może bowiem czasowo oddelegować pracownika poza stałe miejsce świadczenia pracy. Podstawę stanowi w takiej sytuacji art. 42 § 4 kodeksu pracy. Na podstawie wskazanej regulacji pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę niż określoną w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Powierzenie pracownikowi innej pracy musi być uzasadnione potrzebami pracodawcy i co ważne nie może powodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi i powinno odpowiadać jego kwalifikacjom.

Warto zwrócić uwagę, że jeżeli miejsce świadczenia pracy w umowie o pracę zostało oznaczone jako konkretna miejscowość lub obszar, powierzenie pracy na podstawie art. 42 § 4 kodeksu pracy w innym miejscu w tej miejscowości lub na tym obszarze nie prowadzi do zmiany miejsca świadczenia pracy oznaczonego w umowie i nie może być też traktowane jak podróż służbowa.

Powierzenie pracownikowi innej pracy na podstawie art. 42 § 4 kodeksu pracy jest poleceniem pracodawcy dotyczącym pracy (art. 100 § 1 kodeksu pracy), do którego pracownik zobowiązany jest zastosować się (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 września 2014 r., sygn. akt III PK 138/13). Jednakże w judykaturze przyjmuje się, iż pracownik może odmówić wykonania rzeczonego polecenia, jeżeli nie spełnia ono przesłanek z art. 42 § 4 kodeksu pracy, tj. okres oddelegowania przekracza trzy miesiące w roku kalendarzowym, oddelegowanie powoduje obniżenie wynagrodzenia należnego pracownikowi, nie odpowiada kwalifikacjom zawodowym pracownika, nie jest uzasadnione potrzebami pracodawcy.

Pracodawca musi jednak pamiętać, że nie może oddelegować poza stałe miejsce pracy pracownicy w ciąży (art. 178 § 1 kodeksu pracy), a także pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia (art. 178 § 2 kodeksu pracy) bez ich zgody.