Wynagrodzenia i potrącenia z wynagrodzeń
18.06.2023 r.
3 min

Kwota wolna od potrąceń w razie zbiegu egzekucji świadczeń alimentacyjnych i niealimentacyjnych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Wynagrodzenia i potrącenia z wynagrodzeń
18.06.2023r.
3 min

Jej wysokość została określona w art. 871 kodeksu pracy. Z przepisu tego wynika, iż kwota wolna od potrąceń jest równa kwocie:

  1. minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
  2. 75% wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1 – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;
  3. 90% wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1 – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 k.p.

W przypadku, gdy do wynagrodzenia pracownika zostało skierowane zajęcie, w ramach którego egzekwuje się jeden rodzaj świadczeń to ustalenie wysokości kwoty wolnej nie budzi problemów. W przepisach brakuje jednak regulacji wskazującej na sposób ustalenia jej wysokości w razie zbiegu egzekucji świadczeń alimentacyjnych i innych niż alimentacyjne.

Jak można wywnioskować z treści przywołanego wyżej art. 871 kodeksu pracy ustawodawca nie przewidział kwoty wolnej od potrąceń w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Związane to jest charakterem i przeznaczeniem tych środków. Służą one zaspokojeniu bieżących potrzeb uprawnionego, będącego członkiem najbliższej rodziny pracownika, które mają pierwszeństwo przed bieżącymi potrzebami samego pracownika. Jedynie na podstawie art. 87 §  3 kodeksu pracy ograniczona została wysokość potrąceń. W razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych potrącenia mogą być dokonywane do wysokości trzech piątych wynagrodzenia;

Z wytycznych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 2014 roku wynika,  że w przypadku zbiegu potrąceń należności alimentacyjnych oraz niealimentacyjnych, w pierwszej kolejności pracodawca powinien potrącić należności alimentacyjne. Potrącenie następuje w granicach trzech piątych wynagrodzenia, bez kwoty wolnej od potrąceń. Dopiero po potrąceniu sum należnych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych możliwe jest potrącenie sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie innych należności niż świadczenia alimentacyjne. Co prawda, potrącenie następuje również w granicach trzech piątych wynagrodzenia, ale do wysokości kwoty wolnej od potrąceń.