W art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyodrębniono stosunek służbowy oraz stosunek pracy. Trzeba pamiętać, że tylko i wyłącznie osoby fizyczne, który pozostają z pracodawcą w ramach stosunku służbowego mogą zostać służbowo przeniesione. Pojęcie „przeniesienie służbowe” zostało wskazane w szczególności w ustawie o obronie Ojczyzny, Karcie Nauczyciela oraz w ustawie o Policji.
Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymywane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.
Z powyższego jednoznacznie wynika, że zwolnienie nie ma zastosowania do kwot wypłaconych pracownikom zatrudnionym na podstawie przepisów kodeksu pracy w związku ze zmianą miejsca świadczenia pracy. Dlatego też od takich świadczeń pracodawca ma obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy.