02.07.2012 r.
2 min

Zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w przypadku przesunięcia terminu wykorzystania urlopu wypoczynkowego?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
02.07.2012r.
2 min

W obecnym stanie prawnym pracodawca jest zobowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu, zaś samo odwołanie jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy obecności pracownika w zakładzie wymagają okoliczności niewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Z uwagi na konieczności pokrycia kosztów poniesionych przez pracownika pracodawcy raczej nie nadużywają uprawnienia do odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego.

Obecnie obowiązujące przepisy prawa nie przyznają natomiast wprost pracownikowi prawa do rekompensaty poniesionych kosztów w sytuacji, gdy pracodawca wyłącznie przesuwa termin udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Zgodnie bowiem z art. 164 § 2 Kodeksu pracy przesunięcie terminu urlopu jest dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.
W takiej sytuacji, gdy pracownik poniósł koszty związane z zaplanowaniem wykorzystania urlopu wypoczynkowego, którego termin był ustalony wcześniej z pracodawcą, a faktycznie z uwagi na okoliczności leżące po stronie pracodawcy do udzielania takiego urlopu nie doszło, projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy – kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw uznaje za właściwe przyznanie pracownikowi prawa do rekompensaty analogicznej, jak w przypadku odwołania z urlopu wypoczynkowego.

Co prawda w obecnym stanie prawnym dość powszechny jest pogląd o obowiązku zwrócenia pracownikowi poniesionych kosztów w takiej sytuacji, jednak wprowadzenia stosowanego przepisu do Kodeksu pracy z pewności rozstrzygnie wszelkie wątpliwości w tej kwestii i ograniczy pewną swobodę, jaką mają w chwili obecnej w tym zakresie pracodawcy. Można się zatem spodziewać, że zmiana terminu wykorzystania przez pracownika urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę z uwagi na jego szczególne potrzeby będzie po wejściu w życie planowanych zmian zjawiskiem nie tak częstym, jak to ma miejsce w chwili obecnej. </p

Zobacz szkolenia: