Odpowiedź:
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 roku, poz. 361 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, oraz otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666), z wyjątkiem:
- określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
- odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
- odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
- odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
- odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych
z prowadzoną działalnością gospodarczą, - odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, lub na zasadach, o których mowa w art. 30c,
- odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód innych niż ugody sądowe.
Na podstawie rzeczonego przepisu zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych zostały różnego rodzaju świadczenia o charakterze odszkodowawczym. Przy czym ze zwolnienia korzystają wyłącznie odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Takimi przepisami są m.in. postanowienia Kodeksu pracy określające wysokość odszkodowaniu za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. Oznacza to, iż przyznane na ich podstawie odszkodowania są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Celem odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy jest naprawienie szkody wyrządzonej pracownikowi. Takiego charakteru nie można natomiast przypisać odsetkom za zwłokę zasądzonym obok odszkodowania. W związku z tym odsetki nie korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych określonego w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy (zob. Pismo z dnia 11 stycznia 1999 r. Ministerstwo Finansów Podsekretarz Stanu nr PB2/AŁ-5105/98/0596).
Przepis 21 ust. 1 pkt 95 ustawy zwalnia z podatku dochodowego od osób fizycznych odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy, tj. stosunku służbowego, stosunku pracy, w tym spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracy nakładczej, emerytury lub renty.
Przedmiotowy przepis dotyczy wyłącznie odsetek od zaległego wynagrodzenia. Nie ma on zastosowania do odsetek zasądzonych obok odszkodowania. Tym samym nie korzystają one ze zwolnienia z podatku dochodowego i podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta