Zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych po powrocie z urlopów związanych z rodzicielstwem przysługuje płatnikowi w okresie 36 miesięcy, poczynając od następnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpił powrót z udzielonego urlopu.
Powstaje jednak pytanie w jaki sposób deklarować składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w przypadku, gdy z pracownikiem powracającym z urlopu związanego z rodzicielstwem pracodawca zawiera dodatkowo umowę zlecenia?
Zgodnie z art. 8 ust 2 a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1778 ze zm.) za pracownika, w rozumieniu ustawy, uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Oznacza to więc, że pracodawca powinien wykazać przychody pracownika, z którym zawarł umowę cywilnoprawną w raporcie ZUS RCA w pełnej kwocie otrzymanej zarówno z tytułu stosunku pracy jak i umowy zlecenia z pracowniczym kodem tytułu do ubezpieczeń.
W przypadku deklarowania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za osoby powracające z urlopów związanych z rodzicielstwem nie można jednak zsumować wszystkich przychodów jako podlegających zwolnieniu z deklarowania składek na te fundusze. Z narzutów ZUS w kwestii składek dotyczących „Funduszy” są zwolnione bowiem tylko przychody osiągane przez ubezpieczonego z tytułu stosunku pracy. Oznacza to, że składki od przychodów uzyskanych z tytułu zawartej dodatkowo umowy zlecenia są dla pracodawcy obowiązkowe. Ponieważ zwolnienie zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dotyczy tylko pracowników, zwolnieniu będą podlegały jedynie wynagrodzenia osiągane z tytułu świadczonej pracy. Zatem należne będą w tym przypadku naliczone od części przychodu dotyczącego wykonywania zawartej umowy zlecenia.
Podstawa prawna: art. 104a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2017 r. poz. 1065 ze zm.)