15.05.2014 r.
4 min

Zmniejszanie wynagrodzenia za pracę za przepracowaną część miesiąca

Ekspert PCKP

Skopiuj link
15.05.2014r.
4 min

Podstawowe regulacje prawne dotyczące wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą

W świetle art. 80 kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Należy do nich m.in. art. 92 kodeksu pracy nakazujący wypłatę pracownikowi wynagrodzenia za czas choroby trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. Jest to wynagrodzenie chorobowe, świadczenie związane bezpośrednio ze stosunkiem pracy (w odróżnieniu od zasiłku chorobowego).

Rozporządzenie MPiPS z dnia 29.05.1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.

Przepisem regulującym sposób obliczania wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca w przypadku przebywania w tym miesiącu na zwolnieniu lekarskim jest § 11 przywołanego rozporządzenia. Zgodnie z tą normą w celu obliczenia wynagrodzenia ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie chorobowe, miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez 30 i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Zdaniem MPiPS…

W jednym ze swoich stanowisk z 2013 roku MPiPS wypowiedziało się na temat zmniejszania wynagrodzenia za pracę za przepracowaną część miesiąca. Aby ustalić prawidłową wysokość tego świadczenia należy dokonać interpretacji pojęcia „przepracowana część miesiąca”. Zdaniem MPiPS użyte przez ustawodawcę określenie jest ściśle związane z wymiarem czasu pracy obowiązującym konkretnego pracownika w danym miesiącu. Nie odnosi się więc do sytuacji, w której pracownik przepracował np. 10 dni i następnie przebywał na zwolnieniu lekarskim. Może się bowiem zdarzyć, iż pomimo świadczenia pracy jedynie przez część miesiąca pracownik wypracował pełny wymiar czasu pracy na ten okres. Wówczas, zdaniem MPiPS, należy mu wypłacić wynagrodzenie właśnie za ten miesięczny wymiar czasu pracy.

Podsumowując…

Wydaje się, iż powyższa interpretacja „przepracowanej części miesiąca” jest słuszna i racjonalna. Wymiar czasu pracy to konkretna liczba godzin do przepracowania w danym przedziale czasowym. Ustawodawca w kodeksie pracy nie używa określenia „przepracowana / wypracowany”, stanowi o wymiarze czasu pracy (np. art. 130) . Finansowym punktem odniesienia jest więc właśnie wymiar czasu pracy do przepracowania. Cechą charakterystyczną systemu wynagradzania w stawce miesięcznej jest natomiast określenie kwoty wynagrodzenia za pracę w odniesieniu do miesięcznego wymiaru godzin.

Jeżeli więc w danym miesiącu pracownik pomimo wykonywania pracy przez część dni wypracuje pełny wymiar czasu pracy, przez pozostały okres przebywając na zwolnieniu lekarskim, powinien otrzymać pełne miesięczne wynagrodzenie za pracę. Potwierdzeniem powyższej tezy jest wspomniany już powyżej art. 80 kodeksu pracy.