26.07.2010 r.
4 min

Zmiany w pakiecie antykryzysowym?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
26.07.2010r.
4 min

Niedawno do sejmu wpłynął poselski projekt zmian w ustawie o o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Pomimo że wskazany akt prawny ze swej istoty ma charakter tymczasowy, bowiem obowiązuje wyłącznie okresie 22 sierpnia 2009 r. – 31 grudnia 2011 r., twórcy projektu uznali, że przepisy ustawy wymagają pilnej ingerencji ustawodawczej, gdyż przepisy ustawy adresowane do przedsiębiorców znajdujących się w przejściowych trudnościach finansowych zbyt rygorystycznie określają kryteria, które muszą spełnić, aby uzyskać wsparcie ze środków publicznych. Dlatego też proponowane zmiany ustawy zmierzają do zwiększenia dostępności pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami kryzysu ekonomicznego. O nieskuteczności dotychczas przyjętych rozwiązań najdobitniej świadczy fakt, że w świetle uzasadnienia projektu dotychczasowy poziom realizacji ustawy wynosi ok. 1,5 % środków przeznaczonych na pomoc przedsiębiorcom znajdującym się w przejściowych trudnościach finansowych.

Zgodnie z projektem modyfikacji ma ulec kryterium ekonomiczne stanowiące najistotniejszą przesłankę uznania przedsiębiorcy za znajdującego się w przejściowych trudnościach finansowych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi regulacjami przy ubieganiu się o taki status konieczne jest wykazanie spadku obrotów gospodarczych, rozumianych jako sprzedaż, nie mniej jednak niż o 25%, liczonego w ujęciu ilościowym lub wartościowym w ciągu 3 kolejnych miesięcy po 1 lipca 2008 r. w porównaniu do tych samych 3 miesięcy w okresie od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r.

Zgodnie z projektem art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców zyska następujące brzmienie: „u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych, rozumianych jako sprzedaż, nie mniej jednak niż o 10 %, liczony w ujęciu ilościowym lub wartościowym w ciągu 3 kolejnych miesięcy po dniu 1 lipca 2008 r. w porównaniu do tych samych 3 miesięcy w okresie od dnia 1 lipca 2007 r. do dnia 30 czerwca 2008 r.,”.
Zatem proponowane rozwiązanie ułatwi zdecydowanie dostęp do środków przeznaczonych na pomoc poprzez zmniejszenie progu spadku obrotów gospodarczych przedsiębiorców z 25 do 10 %. Jak bowiem wskazują dotychczasowe doświadczenia związane ze stosowaniem przepisów ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców pułap spadku obrotów aż o 25% jest zbyt wysoki, a wielu przypadkach tak duży spadek obrotów wiąże się z trwałą niewypłacalność przedsiębiorstw.

Druga istotna modyfikacja wynikająca z projektu dotyczy skrócenie okresu ochronnego dla pracowników i w efekcie ograniczenia zakaz wypowiadania umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika. Ustawa w obecnym kształcie zabrania wypowiadania umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie pobierania przez pracownika świadczenia na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju ekonomicznego oraz w okresie 6 miesięcy przypadających bezpośrednio po okresie pobierania tych świadczeń.

Przedsiębiorcy podnoszą, że tak długi okres ochronny zniechęca wielu pracodawców, którzy nie są pewni skuteczności wsparcia ze środków publicznych, do korzystania z rozwiązań ustawy. Z tych względów nowe brzmienie art. 6 ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców skraca okres ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika dla pracowników zatrudnianych przez przedsiębiorcę znajdującego się w przejściowych trudnościach finansowych do okresu pobierania przez pracownika świadczenia na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju ekonomicznego oraz 3 miesięcy przypadających bezpośrednio po okresie pobierania tych świadczeń.