Choroba jest okolicznością niezależną od pracownika, której nie można przewidzieć, ani zaplanować. Dlatego też może wystąpić w okresie, w którym pracownik planuje rozpocząć korzystanie lub już korzysta z urlopu wypoczynkowego.
Ustawodawca przewidział regulację nakazującą obligatoryjne przesunięcie terminu rozpoczęcia urlopu pracownikowi, u którego wystąpi niezdolność do pracy z powodu choroby. Na podstawie art. 165 kodeksu pracy pracodawca powinien zmienić termin urlopu pracownika, jeśli przed zaplanowanym urlopem lub w jego trakcie pracownik zachoruje. Oczywiście pracownik musi udokumentować przyczynę swojej nieobecności właściwym zaświadczeniem lekarskim. Zgodnie z treścią przywołanego przepisu: „jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- powołania na ćwiczenia wojskowe lub na przeszkolenie wojskowe albo stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, na czas do 3 miesięcy,
- urlopu macierzyńskiego,
pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.”
„Wyliczenie okoliczności zobowiązujących pracodawcę do przesunięcia rozpoczęcia urlopu na termin późniejszy zawarte w art. 165 KP ma charakter przykładowy. Takie przesunięcie uzasadnia również wystąpienie innych okoliczności usprawiedliwiających nieobecność, które uniemożliwiają rozpoczęcie urlopu. Zgodnie z § 1 UsprawiedNieobR [Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy] przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.” (por. Kodeks pracy. Regulacje Covid-19 w prawie pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk)