30.11.2016 r.
3 min

Zmiana stażu pracy od którego zależy długość okresu wypowiedzenia w czasie wypowiedzenia

Ekspert PCKP

Skopiuj link
30.11.2016r.
3 min

Długość okresu wypowiedzenia

Długość okresu wypowiedzenia  zarówno umowy na czas nieokreślony, jak i umowy na czas określony uzależniona jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata (art. 36 ust. 1 k.p.).

Do stażu pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, wlicza się okres zatrudnienia pracownika u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła wskutek przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę na podstawie art. 231 k.p., a także w przypadkach, gdy na mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika (art.36 ust. 11 k.p.).

Do stażu pracy wlicza się również okres wypowiedzenia

Ustalając staż pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy (zob. uchwała Sądu Najwyższego 7 sędziów z dnia 15 stycznia 2003 r., sygn. akt III PZP 20/02). Tym samym ustalając okres wypowiedzenia pracodawca winien mieć na względzie również okres wypowiedzenia (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 maja 1999 r., sygn. akt I PKN 34/99).

Powyższe prowadzi do wniosku, iż jeżeli w okresie wypowiedzenia pracownik uzyska prawo do dłuższego okresu wypowiedzenia, umowa o pracę powinna ulec rozwiązaniu dopiero z upływem tego okresu. Przykładowo, jeśli w okresie wypowiedzenia umowy o pracę staż pracy pracownika przekroczyłby 3 lata, pracodawca winien zastosować w stosunku do niego trzymiesięczny okres wypowiedzenia, a nie miesięczny.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]