Zgodnie z brzmieniem art. 9 ust. 2c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zleceniobiorca lub osoba współpracująca ze zleceniobiorcą, której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu jest niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu:
- wykonywania kolejnej lub kolejnych umów zlecenia,
- wykonywania współpracy ze zleceniobiorcą,
- bycia duchownym,
- bycia posłem lub senatorem,
- wykonywania pracy nakładczej,
- wykonywania współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności.
podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym również z innych tytułów. Zasady tej nie stosuje się, jeżeli łączna podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, lub z innych tytułów osiąga kwotę minimalnego wynagrodzenia.
Ustalenia łącznej podstawy wymiaru składek dokonuje się wyłącznie dla celu rozstrzygnięcia obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Nie można bazować na ustaleniu łącznej podstawy wymiaru składek w pierwszym miesiącu, w którym wystąpił zbieg w odniesieniu do kolejnych miesięcy, lecz należy dokonać ustalenia łącznej podstawy wymiaru składek dla poszczególnych miesięcy odrębnie.