Przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą może zawiesić wykonywanie przez siebie działalności. Taka przerwa może trwać przez dowolny okres, jednak nie krócej niż 30 dni, a w jej czasie przedsiębiorca jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Ustawodawca przewidział w art. 22 ust. 1 ustawy prawo przedsiębiorców, że przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na zasadach określonych w niniejszej ustawie, z uwzględnieniem przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych.
Zasada ta nie ma jednak charakteru bezwzględnego. 26 kwietnia 2023 roku weszła w życie regulacja, która dopuszcza zawieszenie działalności także wtedy, gdy przedsiębiorca jest związany umowami o pracę. Odnosi się do tego ust. 2 przywołanego wyżej artykułu. Zgodnie z jego treścią „z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1, może skorzystać również przedsiębiorca zatrudniający wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym, urlopie opiekuńczym lub urlopie rodzicielskim, niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. W przypadku zakończenia korzystania z urlopów lub złożenia przez pracownika wniosku dotyczącego łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, pracownik ma prawo do wynagrodzenia jak za przestój, określonego przepisami prawa pracy, do zakończenia okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.”