26.01.2018 r.
4 min

Zatrudnienie przy komputerze pracownicy w ciąży

Ekspert PCKP

Skopiuj link
26.01.2018r.
4 min

Nowe regulacje

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2057) zakazywało zatrudniania kobiet w ciąży do pracy przy obsłudze monitorów ekranowych powyżej 4 godzin na dobę. Rzeczone rozporządzenie zostało zastąpione przez rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią (Dz.U. z 2017 r., poz. 796), zwane dalej rozporządzeniem z 2017 r. Rozporządzenie z 2017 r. w istotny sposób zmieniło zasady zatrudniania kobiet w ciąży do pracy przy monitorach ekranowych. Zgodnie z nowymi przepisami pracownica zatrudniona na stanowisku wyposażonym w monitory ekranowe może świadczyć pracę w wymiarze nieprzekraczającym 8 godzin na dobę. Przy czym czas spędzony przy obsłudze monitora ekranowego nie może jednorazowo przekraczać 50 minut, po którym to czasie powinna nastąpić co najmniej 10-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy.

Pracodawca nie musi zatem skracać do 4 godzin czasu, przez który pracownica w ciąży świadczy pracę przy komputerze. Pracownica w ciąży może świadczyć pracę na rzeczonym stanowisku przez 8 godzin. Jednakże w każdej godzinie przysługuje jej prawo do 10-minutowej przerwy w pracy, zaś czas pracy w każdej godzinie nie może jednorazowo przekraczać 50 minut.

Niedopuszczalne jest kumulowanie przerw. Przerwa musi zostać udzielona w każdej godzinie pracy. Wskazuje się bowiem, iż dla zmniejszenia obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego podczas pracy przy obsłudze monitorów ekranowych, wykonywanej w niezmiennej pozycji ciała, lepsze efekty daje wprowadzenie częstszych przerw niż skrócenie całkowitego czasu pracy w ciągu zmiany roboczej.

Przerwa w pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe

§ 7 ust. pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. z 1998 r., nr 148, poz. 973 z późn. zm.) zobowiązuje pracodawcę do udzielenia każdemu pracownikowi, który pracuje przy monitorze ekranowym przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego, co najmniej 5-minutowej przerwy, wliczanej do czasu pracy.

5-minutowa przerwa w pracy przysługuje po godzinie zegarowej nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora. Jeżeli w tym czasie pracownik obsługuje monitor i jednocześnie wykonuje inne czynności, przerwa nie przysługuje.

W związku powyższym uznać należy, iż pracownicy w ciąży korzystającej z przerwy, o której mowa w rozporządzeniu z 2017 r., nie przysługuje 5 – minutowa przerwa z tytułu pracy przy monitorze ekranowym. Warunkiem jej udzielenia jest bowiem praca przy monitorze ekranowym przez godzinę zegarową. Natomiast pracownica w ciąży może pracować przy monitorze ekranowym maksymalnie 50 minut w każdej godzinie.

15-minutowa przerwa pracy

Pracownikom, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, przysługuje prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do casu pracy (art. 134 k.p.).

Potocznie 15-minutowa przerwa w pracy nazywana jest przerwą śniadaniową. W czasie jej trwania pracownicy zazwyczaj spożywają bowiem drugie śniadanie.

Prawo do przerwy śniadaniowej jest powiązane z faktycznym czasem trwania pracy w ciągu jednego dnia pracy. Przysługuje ona niezależnie od innych przerw w pracy, w tym także 10 – minutowej przerwy w pracy należnej kobiecie w ciąży świadczącej pracę przy monitorze ekranowym.