Przypominając…
Z obowiązującego od 02.01.2016r. art. 188 § 1 kodeksu pracy wynika, iż pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego płatne zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni.
O sposobie wykorzystania opieki (w dniach bądź tez godzinach), pracownik decyduje w pierwszym wniosku złożonym dla pracodawcy w roku kalendarzowym. Stosowne oświadczenia, co wynika z rozporządzenia dotyczącego dokumentacji pracowniczej, muszą być przechowywane w aktach personalnych.
Zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
Godziny czy minuty?
Czytając art. 188 § 1 kodeksu pracy wyraźnie zauważamy, iż ustawodawca używa następujących jednostek czasowych: dni lub godziny. Wskazuje więc dwie podstawowe formy podając maksymalne wymiary absencji opiekuńczej, tj. 2 dni lub 16 godzin. W przypadku udzielania opieki w dniach – z uprawnienia można skorzystać maksymalnie dwukrotnie. Podanie w przepisie maksymalnego przedziału czasowego 16 godzin nie wyklucza natomiast wprost sumowania
w minutach.
Z jednej strony można wskazać, iż gdyby ustawodawca zamierzał zezwolić na minutowe zliczanie absencji, określiłby także i tę jednostkę czasową w przepisie. Z drugiej jednak – co mogłoby mieć miejsce np. w przypadku elektronicznej rejestracji czasu pracy i tzw. czytników wyjścia i wejścia – niemalże niemożliwym jest i będzie dokładne udzielenie zwolnienia w „równych” godzinach. Mogłoby to w konkretnych sytuacjach doprowadzić do rozbieżności w dokumentach związanych z czasem pracy.
Zdaniem MRPiPS
W kwietniu bieżącego roku (publ. Dziennik Gazeta Prawna TGP nr 14 (19)/DGP nr 68) Ministerstwo wypowiedziało się w kwestii minutowego udzielania opieki odpowiadając na pytanie:” Czy minimalnym okresem zwolnienia od pracy jest godzina, czy można go udzielać także w minutach, np. 45 minut?” MRPiPS uznało w nim, iż „W obecnym stanie prawnym nie ma możliwości udzielania zwolnienia od pracy w celu opieki nad dzieckiem w minutach, ale wyłącznie w dniach lub godzinach (art. 188 par. 1 k.p.)”. Wypowiedź MRPiPS jest jednoznaczna i konkretna.
Podsumowując…
Dokonując literalnej wykładni art. 188 § 1 kodeksu pracy należałoby stwierdzić, iż faktycznie prawodawca dopuszcza dwie jednostki czasowe, tj. dzień lub godzinę. Taką interpretację reprezentuje MRPiPS. W przypadku wyboru „dniówkowej opieki” – zwolnienia udzielamy w dniach, w sytuacji „godzinowych absencji” – w godzinach.