Opisany stan faktyczny budzi liczne wątpliwości. Wskazany w pytaniu przepis zobowiązuje pracodawcę do prowadzenia ewidencji czasu pracy pracownika w zakresie koniecznym do prawidłowego ustalenia wynagrodzenia i innych świadczeń z pracą oraz do udostępnienia ewidencji czasu pracy pracownikowi w odpowiedzi na jego żądanie. Z przywołanego przepisu nie wynika w żadnej mierze, iż pracodawca jest zobowiązany do systematycznego przedstawiania pracownikowi ewidencji czasu pracy, jak również potwierdzania tego faktu podpisem pracownika na ewidencji czasu pracy. Zgodnie z przywołanym przepisem ewidencję udostępniamy pracownikowi wyłącznie na jego żądanie, przy czym ewidencja zawsze pozostaje własnością pracodawcy. Udostępnienie ewidencji oznacza w zależności od konkretnego przypadku – okazanie, umożliwienie dokonania odpisu czy też powielenie np. w formie kserokopii.
Z art. 149 § 1 Kodeksu pracy nie wynika również w żaden sposób obowiązek ewidencjonowania godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy przez pracownika. Nie jest to bowiem informacja istotna z uwagi na konieczność zgromadzenia danych niezbędnych do prawidłowego ustalenia wynagrodzenia i innych świadczeń z pracą. A taki jest podstawowy cel prowadzenia ewidencji czasu pracy. Wskazywanie godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy jest właściwe natomiast dla innego dokumentu związanego z rozliczaniem czasu pracy, a mianowicie harmonogramu (rozkładu) czasu pracy.
Dla spełnienia wymogów wynikających z przepisów prawa wystarczające jest zatem ewidencjonowanie liczby godzin pracy pracownika, a nie godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy przez pracownika. Oczywiście w zakresie wskazanym w przepisach, czyli nie tylko czasu pracy, ale również pracy w niedzielę i w święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych, oraz w dni wolne od pracy wynikające z pięciodniowego tygodnia pracy, dyżurów, urlopów, zwolnień od pracy oraz innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy, a w stosunku do pracowników młodocianych czas pracy przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone młodocianym w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego.
Opisany w pytaniu wniosek inspektora pracy wynika prawdopodobnie z tego, że organ kontroli oczekuje, że w ewidencji czasu pracy będą zgromadzone dane niezbędne do zweryfikowania zapewnienia pracownikowi minimalnych okresów odpoczynku, o których mowa w art. 132 i 133 Kodeksu pracy. Należy jednak zauważyć, że wykracza to poza zakres celu, w jakim jest prowadzona ewidencja czasu pracy. Zgromadzenie danych koniecznych do zweryfikowania udzielenia pracownikowi niezbędnych okresów odpoczynku nie jest bowiem konieczne do zgromadzenia danych niezbędnych do prawidłowego ustalenia wynagrodzenia i innych świadczeń z pracą konkretnego pracownika.