27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

ZUS
15.03.2024 r.
3 min

Z jakiego tytułu będą przysługiwały ubezpieczonemu świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie zbiegu tytułów do ubezpieczeń z umowy zlecenia i umowy o pracę?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
ZUS
15.03.2024r.
3 min

Umowa zlecenie stanowi obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, o ile zleceniobiorca nie posiada innych obowiązkowych tytułów do ubezpieczeń, z których osiąga co najmniej minimalne wynagrodzenie. Jeżeli oprócz umowy zlecenia ubezpieczony osiąga przychody z umowy o pracę, to tytuł, z jakiego będzie mógł pobierać świadczenia z ubezpieczenia społecznego zależeć będzie od wysokości przychodu ze stosunku pracy.

O zgłoszeniu do ubezpieczeń zleceniobiorcy, który poza zawartą umową zlecenia świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, zadecyduje wysokość przychodu osiąganego ze stosunku pracy. Jeżeli ubezpieczony z tytułu pracowniczego osiągnie w miesiącu co najmniej kwotę odpowiadającą minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, to z tytułu zlecenia będzie podlegał obowiązkowo jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu. W takich okolicznościach ubezpieczony będzie mógł skorzystać z prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego tylko i wyłącznie z tytułu pracowniczego.

Z inną sytuacją będziemy mieli do czynienia, gdy zleceniobiorca z tytułu zawartej z innym podmiotem umowy o pracę nie osiągnie minimalnego wynagrodzenia. Może się tak zdarzyć, jeśli będzie zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy lub gdy umowa nie zagwarantuje mu płacy minimalnej. W takim przypadku z umowy zlecenia będzie podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obowiązkowo oraz dobrowolnie – ubezpieczeniu chorobowemu. W omawianych okolicznościach będzie uprawniony do pobierania świadczeń z obu tytułów jednocześnie, pod warunkiem zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego z tytułu zawartej umowy zlecenia. Zleceniobiorca będzie mógł pobierać zasiłek z dobrowolnego tytułu, o ile nie zmieni się kwota osiąganego przychodu w miesiącu. O wszelkich zmianach zleceniobiorca powinien niezwłocznie powiadomić zleceniodawcę. Brak stosownej informacji może spowodować konieczność złożenia dokumentów korygujących za okresy pobranego zasiłku. Ponadto może pociągnąć za sobą konsekwencje finansowe – ubezpieczony może zostać zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia wraz z odsetkami.

Jeżeli z tytułu zawartej umowy o pracę ubezpieczony osiągnie przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, to umowa zlecenia przestanie być w tym przypadku obowiązkowym tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz dobrowolnemu chorobowemu, z którego wypłacany był zasiłek. Zleceniodawca powinien wyrejestrować zleceniobiorcę z obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz zgłosić jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nadpłatą zasiłku z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.