26.06.2014 r.
2 min

Wykorzystanie urlopu ojcowskiego u kilku pracodawców

Ekspert PCKP

Skopiuj link
26.06.2014r.
2 min

Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu, zaś pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Jak wynika z powyższego, ustawodawca uregulował w kodeksie pracy wymiar urlopu ojcowskiego oraz zasady jego udzielania pracownikowi pozostającemu w stosunku pracy.

Odpowiadając na pytanie, czy pracownik pozostający w równoległym zatrudnieniu u kilku pracodawców może korzystać z urlopu ojcowskiego u każdego z nich, należy przede wszystkim zauważyć, że dla pracownika pozostającego w zatrudnieniu u więcej niż jednego pracodawcy, każdy z pracodawców odrębnie ustala prawa i obowiązki pracownicze w ramach łączącego go z pracownikiem stosunku prawnego. Zatem wykorzystanie przez pracownika urlopu ojcowskiego u jednego z pracodawców nie ma wpływu na uprawnienia pracownika do korzystania z tego urlopu u pozostałych pracodawców. U każdego z pracodawców pracownik może zatem korzystać z przysługującego mu urlopu ojcowskiego w różnym wymiarze i w różnych terminach, oczywiście w granicach wyznaczonych treścią art. 182 3 kodeksu pracy, ponieważ każdy pracodawca niezależnie od pozostałych rozlicza pracownika z przysługujących mu uprawnień, w ramach łączącego go z pracownikiem stosunku pracy.

Tożsame stanowisko w tym zakresie zajęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z dnia 31.08.2012 r., znak: DUS-5013-17-KT/12, oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych w piśmie z dnia  23 kwietnia 2013 r., w których wskazano, że nie ma przeszkód prawnych, aby pracownik zatrudniony równolegle u kilku pracodawców korzystał z prawa do urlopu ojcowskiego tylko u jednego z nich, świadcząc w tym samym czasie pracę u innego pracodawcy, bądź też korzystał z tego prawa u wszystkich pracodawców, lecz w różnych, niepokrywających się terminach. W przypadku pozostawania pracownika równolegle w więcej niż jednym stosunku pracy, prawa i obowiązki pracownicze ustala się bowiem odrębnie z każdego z tych stosunków.