Ustawodawca wskazał tutaj dwie możliwości opodatkowania:
W przypadku wygranych w grach i konkursach wzajemnych( np.: Toto, Multi Lotek), co do zasady, płatnik ma obowiązek pobrać 10% zryczałtowany podatek, a po zakończeniu roku podatkowego wykazania tego podatku w rocznej deklaracji PIT-8AR. W sytuacji gdy przedmiotem wygranej nie są pieniądze (płatnik nie ma z czego pobrać podatku), wygrana nie może zostać wydana do czasu zapłacenia przez wygrywającego należnego podatku. Podatek winien zostać uiszczony na konto urzędu skarbowego zgodnego z miejscem zamieszkania podatnika. Pamiętać należy, iż przychodów opodatkowanych ryczałtowo nie łączy się z innymi przychodami.
W katalogu zwolnień ustawodawca przewidział jednak możliwość zwolnienia wygranych, które padły w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli wartość wygranych nie przekracza kwoty 2.280 zł.
Drugim rodzajem wygranych są wygrane w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową. Takie wygrane stanowią przychód z innych źródeł i podlegają opodatkowaniu 18% PIT, jeżeli ich jednorazowa wartość przekracza kwotę 760 zł.
Zobacz szkolenia: