20.06.2013 r.
4 min

Wydanie świadectwa pracy w przypadku śmierci pracownika

Ekspert PCKP

Skopiuj link
20.06.2013r.
4 min

Zgodnie z art. 97 Kodeksu pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wydanie nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.

Z treści § 3 rozporządzenia MPiPS wynika natomiast, że w razie wygaśnięcia stosunku pracy z powodu śmierci pracownika, pracodawca sporządza świadectwo pracy i włącza je do akt osobowych zmarłego pracownika. Z wnioskiem o wydanie przez pracodawcę świadectwa pracy może wystąpić członek rodziny zmarłego pracownika, a także inna osoba będąca spadkobiercą tego pracownika. Zasadą jest zatem wydawanie świadectwa pracy pracownikowi lub osobie przez niego upoważnionej w dniu, w którym dochodzi do ustania stosunku pracy. Dopiero wówczas gdy nie ma takiej możliwości, świadectwo należy przekazać w terminie 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Wyjątkiem od powyższego jest sytuacja, gdy stosunek pracy wygasa wskutek śmierci pracownika.

Wówczas pracodawca ma obowiązek sporządzić świadectwo pracy i włączyć je do dokumentacji zmarłego pracownika. Z wnioskiem o wydanie takiego świadectwa pracy może w tym przypadku wystąpić zarówno członek rodziny zmarłego pracownika, jak również inna osoba będąca spadkobiercą tego pracownika.

Oznacza to, że członek rodziny zgłaszający się po świadectwo pracy nie musi legitymować się postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku. Obowiązek przedłożenia odpowiedniego dokumentu spoczywa natomiast na innej osobie, nie będącej członkiem rodziny zmarłego pracownika. Może zaistnieć również taka sytuacja, że członek rodziny zgłaszając się po świadectwo pracy przedłoży od razu dokument, z którego będzie wynikało, że jest spadkobiercą zmarłego pracownika. Z chwilą zgłoszenia takiego żądania czy to przez członka rodziny czy przez inną osobę będącą spadkobiercą zmarłego pracownika, czy też członka rodziny legitymującego się dokumentem potwierdzającym fakt bycia spadkobiercą pracownika, pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy, nie później niż w terminie 7 dni od dnia wystąpienia z wnioskiem o jego wydanie. Po wydaniu świadectwa pracy, jego kopię przechowuje się w dokumentacji byłego pracownika.

Istotnym jest również, że zarówno członek rodziny jak i osoba będąca spadkobiercą pracownika, może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o wydanie odpisu świadectwa pracy. Taka sytuacja dopuszczalna jest jednak tylko w uzasadnionych przypadkach, na przykład zagubienia po śmierci pracownika wydanego mu uprzednio świadectwa pracy, które może okazać się dokumentem niezbędnym do potwierdzenia okresu zatrudnienia, koniecznego do przyznania członkom rodziny różnych świadczeń pieniężnych po zmarłym pracowniku.

Wydaje się również zasadnym, pomimo braku regulacji prawnej w tym zakresie, żądane członka rodziny, czy też osoby będącej spadkobiercą pracownika, wystąpienie w uzasadnionych przypadkach o sprostowanie wydanego pracownikowi świadectwa pracy. Zasady współżycia społecznego przemawiają wówczas za uwzględnieniem takiego wniosku i odniesieniem się do niego po rozważeniu stanu faktycznego, nawet pomimo złożenia owego wniosku po narzuconym przez ustawodawcę terminie 7 dni od dnia otrzymania przez pracownika świadectwa pracy. Nie budzi wątpliwości natomiast sytuacja, w której pracodawca wydaje świadectwo pracy bezpośrednio członkowi rodziny bądź spadkobiercy pracownika. Wówczas pracodawca musi się liczyć z tym, że mogą oni w terminie 7 dni od dnia otrzymania świadectwa pracy złożyć wniosek o sprostowanie świadectwa pracy, do którego należy się odnieść w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.

Aktualna promocja: