27.01.2014 r.
3 min

Wniosek o wprowadzenie elastycznego / indywidualnego rozkładu czasu pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
27.01.2014r.
3 min

O co pracownik może wnioskować?

Kodeks pracy przewiduje dwa rozkłady, których inicjatorem może być pracownik. Pierwszym z nich, obowiązującym już od dłuższego czasu, jest tzw. indywidualny rozkład czasu pracy. Od 23 sierpnia 2013 roku natomiast pracownik może wnioskować do pracodawcy o zastosowanie wobec niego tzw. elastycznego rozkładu czasu pracy.

….indywidualny rozkład czasu pracy

W świetle art. 142 kodeksu pracy na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Jeżeli więc w zakładzie pracy wprowadzono podstawowy system czasu pracy z rozkładem czasu pracy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30, to na wniosek pracownika pracodawca może mu ustalić inne godziny pracy w ramach podstawowego systemu czasu pracy, np. 8.00-16.00. Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika, powinien jednak go rozpatrzeć i ocenić obiektywnie.

Ruchome godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy….

W art. 1401 kodeksu pracy ustawodawca wprowadził dwie formy tzw. elastycznych rozkładów czasu pracy:

– różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy,
– przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy
w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.

Jak wynika z art. 150 § 5 kodeksu pracy wskazane powyżej rozkłady czasu pracy mogą być także stosowane na pisemny wniosek pracownika, niezależnie od ustalenia takich rozkładów czasu pracy w układzie zbiorowym pracy lub porozumieniu. Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika, powinien jednak go rozpatrzeć i ocenić obiektywnie.

Kiedy pracownik może wnioskować?

Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku brak jest ustawowych terminów na złożenie wniosku. Oznacza to, iż prawo do wnioskowania przysługuje pracownikowi w dowolnym momencie trwania stosunku pracy. „Nowy” rozkład czasu pracy będzie obowiązywał od momentu akceptacji wniosku przez pracodawcę lub też od daty wskazanej w samym wniosku pracobiorcy.

Jak powinien wyglądać wniosek pracownika?

Ustawodawca nie ustalił żadnego powszechnie obowiązującego wzoru ani formularza wniosku. W obydwu przypadkach przewidział jednak jego pisemną formę. Mogłyby one wyglądać w następujący sposób: