08.12.2014 r.
3 min

W jakich przypadkach nie trzeba będzie poddawać pracownika wstępnym badaniom lekarskim?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
08.12.2014r.
3 min

Aktualnie obowiązujące przepisy o badaniach lekarskich

Zasadą jest obowiązek poddawania pracowników badaniom lekarskim, co wynika wprost z art. 229 § 1 i § 4 kodeksu pracy. Jednakże zgodnie z obecnie obowiązującym art. 229 § 1 badaniom wstępnym nie podlegają:

  • osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy,
  • na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Wyżej wskazane elementy muszą być spełnione łącznie.

Zmiany od 01 kwietnia 2015 roku – warunki pracy ze skierowania odpowiadają warunkom zatrudniającego
Ustawodawca poszerzył katalog sytuacji, w których pracodawca będzie zwolniony z obowiązku przeprowadzania wstępnych badań lekarskich pracowników. Do aktualnie obowiązującego przepisu dodał bowiem kolejne dwa wyjątki.
Pierwszym z nich jest sytuacja, w której pracodawca:

  • przyjmuje osobę na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy,
  • osoba przedstawi pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a
  • pracodawca stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy.

Wyżej wskazane elementy muszą być spełnione łącznie.
Należy jednocześnie podkreślić, iż nie dotyczy to jednak osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

Zmiany od 01 kwietnia 2015 roku – równoległe zatrudnienie a badania lekarskie

W art. 229 § 12 kodeksu pracy (w brzmieniu nadanym ustawą z 07 listopada 2014 roku) ustawodawca przewidział jeszcze jeden wyjątek zwalniający pracodawcę z obowiązku poddawania pracownika wstępnym badaniom lekarskim.
Zgodnie bowiem z treścią przywołanej normy „przepis § 11 pkt 2 stosuje się odpowiednio w przypadku przyjmowania do pracy osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą.” Oznacza to, iż przy spełnieniu przesłanek warunków pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie oraz uznaniu przez pracodawcę, iż warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy „dotrudniający” pracodawca będzie zwolniony z obowiązku przeprowadzania badań pracowniczych „u siebie”.

Podsumowując…

Należy podkreślić, iż pracodawca zatrudniając osobę posiadającą aktualne orzeczenie lekarskie z poprzedniego miejsca pracy będzie zmuszony do podjęcia następujących kroków:

  • ustalenia daty końcowej poprzedniego zatrudnienia / ustalenia trwania równoległego zatrudnienia oraz
  • porównania warunków pracy w nowym miejscu pracy z warunkami pracy wykonywanej u poprzedniego pracodawcy.

Tylko bowiem w takich sytuacjach może dopuścić nowozatrudnionego do pracy bez „swojego” orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.