02.04.2012 r.
3 min

Uzupełnienie umowy o pracę na czas określony o postanowienie dotyczące możliwości jej rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia

Ekspert PCKP

Skopiuj link
02.04.2012r.
3 min

Jeśli umowa o pracę nie spełnia któregoś z wskazanych powyżej warunków to jej rozwiązanie z zachowaniem okresu wypowiedzenia nie jest możliwe. Rozwiązanie takiej umowy o pracę będzie możliwe wyłącznie z upływem terminu, na jaki została zawarta, za porozumieniem stron bądź bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Nawet jeśli któraś ze stron umowy o pracę na czas określony, która nie może zostać wypowiedziana, złoży oświadczenie o wypowiedzeniu takiej umowy, to jej oświadczenie nie będzie wywierać skutków prawnych związanych z rozwiązaniem umowy o pracę w tym trybie. Jak wskazano na przykład w uchwale SN z dnia 14 lutego 2012 r. (sygn. akt III PZP 5/11) „oświadczenie woli nazwane wypowiedzeniem, złożone pracodawcy przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, w której nie przewidziano możliwości jej wypowiedzenia (art. 33 Kodeksu pracy), powoduje rozwiązanie umowy o pracę na mocy przepisów o rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia”.

Podkreślenia wymaga, że obowiązku wyraźnego wskazania w treści umowy o pracę możliwości jej rozwiązania z zachowaniem okresu wypowiedzenia nie zastąpi poinformowanie pracownika przy udzielaniu mu informacji o dodatkowych warunkach zatrudnienia o tym, że obowiązująca pracownika długość okresu wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Art. 33 Kodeksu pracy wymaga bowiem, aby strony przewidziały taką możliwość w treści zawieranej umowy o pracę, a nie w innych dokumentach i oświadczenia powstających zazwyczaj w momencie zawierania umowy o pracę.

Nie oznacza to jednak, że strony umowy o pracę nie mogą po zawarciu umowy o pracę uzupełnić umowy o pracę o postanowienia dotyczące możliwości jej rozwiązania z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Modyfikacja warunków zatrudnienia w trakcie trwającej umowy o pracę może, co do zasady, nastąpić albo w wyniku zastosowania przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego albo w wyniku zawarcia przez strony porozumienia zmieniającego. Jednak w sytuacji gdy zmiana ma dotyczyć wprowadzenia do umowy o pracę na czas określony klauzuli dopuszczającej jej rozwiązanie za wypowiedzeniem to jej wprowadzenie do umowy o pracę może nastąpić wyłącznie w wyniku zawarcia przez strony stosownego porozumienia w formie pisemnej. Dopuszczalność takiego postępowania nie powinna budzić wątpliwości w świetle uchwały SN z 14 czerwca 1994 r. (sygn. akt I PZP 26/94), zgodnie z którą „strony mogą w okresie trwania umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem”.

Aktualna Promocja: