10.07.2015 r.
3 min

Usprawiedliwiona nieobecność w trakcie okresu czasowego powierzenia innej pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
10.07.2015r.
3 min

Powierzenie innej pracy na wspomnianych zasadach dokonywane jest w trybie polecenia służbowego. Nie wymaga ono zachowania formy pisemnej. Równie dobrze może więc zostać wydane ustnie (por. wyrok SN z 13.03.1979 r., I PRN 18/79, nie publ.). Niemniej jednak ze względów dowodowych wskazane byłoby sformułowanie go na piśmie, z dokładnym wskazaniem okresu powierzenia innej pracy.

Pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę od razu na pełny 3 miesięczny okres bądź parokrotnie w trakcie roku na krótsze odcinki czasowe, których łączna długość nie może przekroczyć 3 miesięcy. W każdej chwili pracodawca może odwołać swą decyzje przed upływem zaplanowanego terminu, do którego inna praca miała być wykonywana.

Powierzenie innej pracy rozpoczyna się od chwili wyznaczonej w poleceniu i trwa przez cały wskazany w nim okres, chyba że wcześniej zostanie on skrócony decyzją pracodawcy.

Okres powierzenia innej pracy biegnie niezależnie od tego, czy pracownik w jego trakcie faktycznie świadczy powierzona pracę, czy też nie. Biegu tego nie zawiesza zwłaszcza przypadająca w tym okresie nieobecność pracownika w pracy spowodowana np. chorobą, czy też urlopem wypoczynkowym. Stąd też na czas trwania tego typu nieobecności wskazane byłoby odwołanie polecenia o powierzeniu innej pracy i ponowne jej powierzenie na pozostałą część niewykorzystanego 3-miesięcznego okresu w momencie powrotu pracownika do pracy.

W tym miejscu warto podkreślić, że zarówno polecenie o czasowym powierzeniu innej pracy, jak i polecenie o skróceniu tego okresu i ponownym powierzeniu dotychczasowego stanowiska pracy nie są wypowiedzeniem warunków umowy o pracę. Przepisy prawa pracy nie zabraniają ich wydawania w okresach usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, tak jak ma to miejsce w przypadku wypowiedzenia (zob. art. 41 kodeksu pracy). W zawiązku z tym, każde z tych poleceń może zostać wydawane również w trakcie pobytu pracownika na urlopie, czy też podczas korzystania przez niego z L-4.

A zatem, jeżeli pracodawca nie odwoła polecenia powierzającego inną pracę na czas trwania nieobecności, wówczas okres powierzenia innej pracy będzie biegł mimo tego, że w jego trakcie pracownik pracy faktycznie świadczył nie będzie.
 

""