08.03.2022 r.
3 min

Urlop wypoczynkowy pracowników młodocianych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
08.03.2022r.
3 min

Ustawodawca zapewnił pracownikom młodocianym także krótsze normy czasu pracy, dłuższy odpoczynek i wyższy wymiar urlopu niż pozostałym pracownikom. Dodatkowo młodociani nie mogą być zatrudniani w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Wymiar urlopu młodocianego nie jest uzależniony od stażu pracy. Młodociany uzyskuje prawo do pierwszego urlopu z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy, w wymiarze 12 dni roboczych. Po roku pracy przysługują mu kolejne 26 dni robocze urlopu wypoczynkowego. Wobec tego prawo do urlopu przysługuje mu z dołu, tzn. po przepracowaniu określonego okresu. Wraz z rozpoczęciem każdego następnego roku młodociany, podobnie jak pozostali pracownicy, nabywają prawo do urlopu z góry, w wymiarze 26 dni roboczych. Zgodnie z art. 205 § 2 zdanie drugie kodeksu pracy „w roku kalendarzowym, w którym kończy on [młodociany] 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat”. Warto zwrócić uwagę na przypadek, w którym młodociany ukończy 18 lat jeszcze przed upływem pierwszych 6 miesięcy pracy. Mimo to nabędzie on prawo do pierwszego urlopu w wymiarze 12 dni. Dzieje się tak, ponieważ § 13 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania stanowi, iż osoby, które przed ukończeniem przygotowania zawodowego osiągnęły pełnoletność, kończą to przygotowanie na warunkach określonych dla młodocianych. Jednak z chwilą ukończenia 18 lat przez młodocianego, który nabył uprzednio prawo do urlopu w wymiarze 26 dni, wymiar urlopu w tym roku kalendarzowym ulega zmniejszeniu do 20 dni, chyba że został już przez niego wykorzystany w wymiarze wyższym.

Jak stanowi art. 205 § 3 kodeksu pracy młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych. Młodocianemu, który nie nabył jeszcze prawa do urlopu pracodawca może, na jego wniosek, udzielić zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych. Jest to jeden z niewielu przypadków, w których ustawodawca narzuca stronom stosunku pracy termin wykorzystania urlopu.

Ponadto pracodawca jest obowiązany na wniosek młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących, udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 205 § 4 kodeksu pracy).