Przepis art. 231 § 4 kodeksu pracy statuuje tryb rozwiązania stosunku pracy odmienny względem tego, o którym mowa w art. 30 § 1 kodeksu pracy. Przyznaje on pracownikowi przejmowanemu w związku z przejściem zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę prawo do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem. Pracownik może rozwiązać stosunek pracy w tym trybie w terminie dwóch miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę. Nie może skorzystać z przedmiotowego uprawnienia przed przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcy ani po upływie terminu dwóch miesięcy od dnia przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę. Stosunek pracy rozwiąże się po upływie 7 dni od dnia, w którym oświadczenie pracownika doszło do pracodawcy.
Co ważne, rozwiązanie stosunku pracy w omawiany sposób rodzi skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem. „Ustawodawca posłużył się tu konstrukcją fikcji prawnej. W istocie ma bowiem miejsce rozwiązanie przez pracownika stosunku pracy, jednak przepis nakazuje traktować je jak wypowiedzenie przez pracodawcę. Ma to duże znaczenie do ustalenia niektórych uprawnień przysługujących byłym pracownikom (np. w zakresie prawa do zasiłku dla bezrobotnych).” (Kodeks pracy. Regulacje Covid-19 w prawie pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk).
„Jak wyjaśnił SN(7) w uchw. z 18.6.2009 r. (III PZP 1/09, OSNP 2011, Nr 3–4, poz. 32): "Rozwiązanie stosunku pracy w trybie art. 231 § 4 KP nie uprawnia do nabycia odprawy pieniężnej, o której mowa w art. 8 ZwolGrupU [ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników], chyba że przyczyną rozwiązania stosunku pracy była poważna zmiana warunków pracy na niekorzyść pracownika". Z kolei w uchw. z 10.10.2000 r. (III ZP 24/00, OSNAPiUS 2001, Nr 3, poz. 63) SN przyjął, że "pracownikowi, który w związku z przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę skorzystał z możliwości rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia, za 7-dniowym uprzedzeniem (art. 231 § 4 KP [kodeksu pracy]), nie przysługuje odszkodowanie". Warto też nadmienić, że w takim przypadku pracownikowi nie przysługuje również wynagrodzenie za okres wypowiedzenia (zob. wyr. SN z 2.8.2000 r., I PKN 747/99, OSNAPiUS 2002, Nr 4, poz. 86).” (Kodeks pracy. Regulacje Covid-19 w prawie pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk).