Ustawodawca przyjął, że ów obowiązek realizowany jest na warunkach określonych w umowie. Nie narzucił wymogu nadania tej umowie formy pisemnej, choć wydaje się, że dla celów dowodowych jest ona niezbędna. Pracodawca ma zatem obowiązek udostępnić poszczególnym organizacjom związkom warunki do efektywnego wypełniania obowiązków w postaci zapewnienia pomieszczeń i urządzeń technicznych. Natomiast warunki ich udostępnienia są uzgadniane pomiędzy stronami czyli pracodawcą i związkiem zawodowym.
Ustawodawca nie narzucił żadnych wymogów formalnych w tym zakresie. Warunki udostępniania pomieszczeń i urządzeń technicznych powinny być dopasowane zarówno do możliwości pracodawcy jak i liczby członków zrzeszonych w organizacji czy organizacjach związkowych działających w zakładzie. Strony mogą zatem uregulować warunki w sposób dla siebie najbardziej korzystny. W umowie mogą określić nie tylko pomieszczenia, które będą udostępniane, ale również godziny ich udostępniania . Dotyczy to również przekazywanych do korzystania urządzeń. Strony mogą wskazać jakie to będą dokładnie urządzenia, na przykład telefon, komputer, czy kserokopiarka i w jakich godzinach związki zawodowe mogą je wykorzystywać.
Umowa powinna określać, czy wykorzystywanie owych pomieszczeń i urządzeń będzie odpłatne i kto będzie ponosił koszty ich eksploatacji oraz w jakim zakresie. W takim przypadku, jak wynika z pisma Ministerstwa Finansów z dnia 20 marca 1997r. nr: PO 3-721-4/97, „stosownie z art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pracodawca udostępniając nieodpłatnie nieruchomość lub jej część związkom zawodowym nie ustala przychodu z omawianego tytułu. I odpowiednio, nie są u pracodawcy kosztem uzyskania przychodów wydatki związane z udostępnieniem zakładowej organizacji związkowej nieruchomości lub jej części do użytku na cele działalności związkowej (art. 16 ust. 1 pkt 24 ustawy podatkowej).”.
Jak wynika z ustawy o związkach zawodowych, w sytuacji gdy którakolwiek ze stron nie będzie realizowała warunków umowy w całości lub części, zarówno zakładowej organizacji związkowej, jak i pracodawcy przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem wynikającym z niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Natomiast w sytuacji gdy warunki udostępniania organizacji związkowej pomieszczeń i urządzeń technicznych określają postanowienia układu zbiorowego pracy, prawo wystąpienia z wskazanym roszczeniem przysługuje pracodawcy lub każdej z organizacji związkowych, której postanowienia te dotyczą. Do postępowania w tych sprawach stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu w spawach z zakresu prawa pracy.