Telepraca zostanie usunięta z kodeksu pracy 7 października 2023 roku. Wtedy właśnie minie 6-miesięczny okres przejściowy. Warunki stosowania telepracy określone w regulaminie, porozumieniu lub indywidualnym wniosku pracownika mogły być bowiem stosowane wyłącznie przez 6 miesięcy od daty wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw z 1 grudnia 2022 roku.
Telepraca to praca wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną, w ramach której pracownik przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Wykonywanie pracy w formie telepracy było możliwe na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, niezależnie od zawarcia porozumienia określającego warunki stosowania telepracy z zakładową organizacją związkową albo określenia tych warunków w regulaminie.
Telepraca została zastąpiona przez pracę zdalną. Zgodnie z art. 6718 kodeksu pracy „praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (praca zdalna)”. Pracownik może świadczyć pracę zdalnie, hybrydowo lub korzystać z okazjonalnej pracy zdalnej.