Zasiłki ZUS od podstaw - kurs dla osób początkujących (Szkolenie 3-dniowe)
Prowadzący: Dariusz Suchorowski
Dostępne terminy:
1690 zł netto + VAT
- Formuła: online
- Czas trwania: 15h
- Ilość dni szkoleniowych:
3
- 1 dzień - 19.03.2025
- 2 dzień - 25.03.2025
- 3 dzień - 03.04.2025
Co otrzymasz?
- Autorskie materiały
- Imienny certyfikat
Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?
Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.
Dokumenty do pobrania, które mogą Ci się przydać.
Czy wiesz, że...
Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ
Co zyskasz?
- wiedzę na temat ustalania prawa do zasiłku chorobowego z uwzględnieniem okresu wyczekiwania,
- wiedzę o sposobie liczenia 33/14 dni wynagrodzenia chorobowego,
- umiejętność liczenia okresu zasiłkowego,
- wiedzę o okolicznościach powodujących powstanie prawa do zasiłku macierzyńskiego pracownicy i pracownika,
- wiedzę o sposobie korzystania z urlopu rodzicielskiego i wpływu na wysokość zasiłku macierzyńskiego,
- umiejętność ustalania podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego i zasiłku opiekuńczego,
- wiedzę na temat zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków przy różnych okresach ubezpieczenia,
- wiedzę o sposobie postępowania przy zmianie warunków zatrudnienia, w tym przy zmianie etatu,
- umiejętność dokonywania oceny, który składnik wynagrodzenia stanowi podstawę wymiaru zasiłków i który składnik jest składnikiem utraconym,
- umiejętność postepowania ze składnikami wynagrodzenia przysługującymi za okresy dłuższe niż miesiąc.
O szkoleniu
Osobom ubezpieczonym przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego oraz wypadkowego. Część płatników składek jest zobowiązań do ustalenia uprawnień do tych świadczeń i wyliczania oraz wypłacania. Tym samym konieczne jest posiadania przez pracowników działów płacowych wiedzy w tym zakresie.
Na kursie zostaną przedstawione pełne informacje o okolicznościach jakie wpływają i jakie należy uwzględniać ustalając prawo do wszystkich rodzajów zasiłków, o okresach przysługiwania prawa do tych zasiłków oraz o dokumentacji wymaganej do uzyskania prawa. Będą również rozwiązywane zadania w formie ćwiczeń, zadane przez wykładowcę/trenera.
Po przyznaniu prawa należy przystąpić do wyliczenia tych zasiłków, a więc ustalenia wysokości podstawy wymiaru zasiłku. Standardowo tę podstawę ustala się z 12 miesięcy sprzed miesiąca, w którym powstało prawo do zasiłku, ale trzeba wiedzieć jak się zachować gdy takiego okresu ubezpieczenia nie ma, jak w takiej sytuacji postępować ze składnikami wynagrodzeń przysługującymi za okresy kwartalne lub roczne. Należy pamiętać o wyjątkowych sytuacjach gdy należy ustać podstawę wymiaru z miesiąca, w którym powstało prawo do zasiłku. Konieczna jest również wiedza o sposobie tzw. uzupełniania miesięcy i czy w każdej sytuacji jest obowiązek uzupełniania. Sytuację komplikują również okoliczności zmiany wynagrodzenia bez zmiany etatu lub ze zmianą etatu, co ma wpływ nie tylko na składniki miesięczne, ale również kwartalne i roczne. Nie wolno zapominać o składnikach wynagrodzenia, które mogą być potraktowane jako składniki utracone.
Na kursie wszystkie zagadnienia zostaną omówione szczegółowo wraz z rozwiązaniem przykładowych sytuacji.
Czytaj pełen opis
Zwiń
Program szkolenia
Dzień I
Prawo i okres świadczeń przysługujących z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego:
- Zasiłek chorobowy/wynagrodzenie chorobowe:
- obowiązkowy okres wyczekiwania z możliwością uwzględnienia poprzedniego okresu ubezpieczenia oraz sytuacje zwalniające z tego obowiązku,
- zasady liczenia 33/14 dni w przypadku pracy w jednej lub kilku szkołach naprzemiennie lub równolegle
- rygorystyczne zasady otwierania nowego okresu zasiłkowego – jak traktować okresy nieobecności będące przerwą w okresie zasiłkowym np. zasiłek opiekuńczy, zasiłek macierzyński, świadczenie rehabilitacyjne, urlop wychowawczy, urlop bezpłatny, urlop dla poratowania zdrowia.
- Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego - różnice w stosunku do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego.
- Świadczenie rehabilitacyjne: prawo, wysokość i okres świadczenia rehabilitacyjnego, następstwa przerwania świadczenia rehabilitacyjnego.
Dzień II
Zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego
- Urlop macierzyński – osoby uprawnione, długość urlopu i okoliczności uzasadniające „przejęcie” urlopu przez drugiego rodzica: pobyt matki w szpitalu pobyt dziecka w szpitalu, porzucenie dziecka, śmierć dziecka, śmierć matki, zasady postępowania gdy matka nie ma ubezpieczenia społecznego a zachodzi, któraś z powyższych sytuacji.
- Urlop rodzicielski: wydłużenie okresu urlopu rodzicielskiego, z brakiem możliwości przeniesienia prawa na współmałżonka, długość urlopu rodzicielskiego ze względu na ciężką chorobę dziecka, sposoby dzielenia urlopu rodzicielskiego.
- Skrócenie okresu na wykorzystanie przysługującego urlopu ojcowskiego.
- Zmiana wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
- Okoliczności mające wpływ na zróżnicowanie podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego między rodzicami.
- Wpływ wieku dziecka na ustalenie wymiaru podstawy zasiłku.
- Zasady postępowania przy łączeniu urlopu rodzicielskiego i wykonywania praca.
- Zasiłek opiekuńczy: długość zasiłku opiekuńczego nad zdrowym i chorym dzieckiem lub nad chorym członkiem rodziny, zasady liczenia dni zasiłku opiekuńczego z uwzględnieniem tzw. grona rodziny, dni wolne od pracy - prawo do wynagrodzenia czy do zasiłku opiekuńczego, sytuacje gdy inny członek rodziny nie może sprawować opieki nad dzieckiem
Dzień III
Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków.
- Wynagrodzenie zasadnicze i godziny nadliczbowe/ryczałt za godziny – ustalanie przeciętnego wynagrodzenia sprzed zachorowania z uwzględnieniem zasady uzupełniania.
- Brak obowiązku ustalania podstawy wymiaru zasiłków przy przerwie krótszej niż miesiąc kalendarzowy: ustalanie podstawy w przypadku braku 12 miesięcy ubezpieczenia - właściwa interpretacja sformułowania „pełne miesiące”, ustalanie podstawy w przypadku pracy równoległej u dwóch pracodawców lub u tego samego pracodawcy, ustalanie podstawy w przypadku zawarcie kolejnej umowy o pracę u tego samego pracodawcy.
- Sytuacje szczególne mające i nie mające wpływu na podstawę wymiaru zasiłków: podwyższenie wynagrodzenia, składnik wynagrodzenia przyznany na czas określony, zmiana etatu, zawarcie kolejnej umowy o pracę, zawarcie kolejnej umowy o pracę wraz z podwyższeniem wynagrodzenia, zawarcie kolejnej umowy z przerwą przypadającą na dzień świąteczny lub roboczy, jednorazowe wypłaty określonego składnika wynagrodzenia.
- Zasady postępowania przy nieobecnościach pracownika w miesiącach służących do ustalenia podstawy wymiaru zasiłków oraz sposób uzupełniania wynagrodzenia w zależności od jego rodzaju wynagrodzenia – stałe czy zmienne.
- Inne miesięczne składniki wynagrodzenia np. premia, nagroda, dodatek za wysługę lat, dodatek motywacyjny, dodatek funkcyjny, dodatek specjalny – wpływ tych składników na podstawę wymiaru zasiłku.
- Dodatkowe składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne lub jednorazowe, które należy lub nie wolno wliczać do podstawy wymiaru zasiłków: sformułowania stosowane w przepisach o wynagrodzeniu, które decydują o możliwości wliczenia składników do podstawy zasiłków lub to uniemożliwiają, sposób postępowania przy braku jednoznacznego zapisu w przepisach o wynagrodzenie.
- Zasady uzupełniania miesięcznych składników wynagrodzenia: sposób pomniejszania składnika decydujący o możliwości uzupełnieniu wynagrodzenia, wpływ braku jednoznacznego zapisu o proporcjonalnym pomniejszeniu na prawo do uzupełnienia składnika wynagrodzenia, zasada uzupełniania, gdy w miesiącu tego wymagającym był urlop wypoczynkowy.
- Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy kwartalne lub roczne: zasady przyjmowania do podstawy wymiaru zasiłków, zasady uzupełniania tych składników, sposób postępowania przy braku wypłaty składnika za ostatni kwartał lub rok, sposób postepowania przy wypłacie zaliczkowej za ostatni kwartał lub rok, sposób postępowania przy zatrudnieniu krótszym niż cztery kwartały/rok.
- Przeliczanie podstawy wymiaru zasiłku w przypadku tzw. utraconego składnika wynagrodzenia, czyli składnika przyznanego na ściśle określony czas, z uwzględnieniem zmienionej interpretacji ZUS w tym zakresie.
- Sposób przyjmowania do podstawy wymiaru składników kwartalnych i rocznych w przypadku zamiany wymiaru czasu pracy.
Pokaż cały program
Zwiń
Dla kogo przeznaczone jest szkolenie?
- pracownik komórki płacowej,
- pracownik komórki kadrowo-płacowej.
Prowadzący:
Dariusz Suchorowski
Ekspert z zakresu ubezpieczeń społecznych
Prowadzący:
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku polityka społeczna oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku prawo pracy i ubezpieczeń społecznych.
Od początku pracy zawodowej związany z ubezpieczeniami społecznymi, realizując zadania kolejno jako inspektor i inspektor kontroli ZUS. Następnie zarządzał i nadzorował kontrolę płatników składek na obszarze województwa świętokrzyskiego.
Wiedza i doświadczenie nabyte podczas 20-letniej pracy na dotychczasowych stanowiskach, pozwoliło objąć na kolejne 15 lat funkcję zastępcy dyrektora ds. dochodów Oddziału ZUS w Kielcach.
Był również wykładowcą na studiach podyplomowych w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach oraz kursach organizowanych przez Szkołę Zarządzania w Kielcach.
Ponadto zapraszany, celem przedstawienia w przystępny i zrozumiały sposób, zmian przepisów na konferencje, kursy, spotkania organizowane przez podmioty zrzeszające przedsiębiorców np.: Business Centre Club Loża Świętokrzyska, Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Kielcach, Cech Rzemiosł w Opatowie, Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Targi Kielce, Biznes Center Club Loża Świętokrzyska, Świętokrzyski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Rozwiń
Zwiń
Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?
Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.
Dokumenty do pobrania, które mogą Ci się przydać.
Czy wiesz, że...
Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ