Urlopy wypoczynkowe w praktycznych przykładach

Dostępne terminy:

590 zł netto + VAT

  • Formuła: online
  • Czas trwania: 5h
  • Ilość dni szkoleniowych: 1

Co otrzymasz?

  • Autorskie materiały
  • Imienny certyfikat

Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?

Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.

(42) 235 30 60

[email protected]

Formularz zgłoszenia na szkolenie

Czy wiesz, że...

Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ

O szkoleniu

Zapraszamy Państwa na nietypowe szkolenie dotyczące urlopów wypoczynkowych. Nietypowe dlatego, że częściej niż do Kodeksu pracy będziemy sięgać po kalkulator, który przyda się nam w celu prawidłowego obliczenia liczby dni przysługującego danej osobie urlopu wypoczynkowego. Wbrew pozorom, prawo pracy to nie tylko sytuacje, w których wystarczy proste liczenie do 20 (rzadziej) lub 26 (częściej). W trakcie naszego spotkania omówimy zasady obliczania urlopu w pierwszym roku pracy, gdy pracodawca nie musi stosować zaokrąglania do pełnych dni (urlopu) czy miesięcy (zatrudnienia). Wskażemy, na co uważać przy urlopie uzupełniającym (zwłaszcza pod kątem zmiany pracodawcy przed nabyciem prawa do 26 dni urlopu). Wyjaśnimy wszelkie wątpliwości dotyczące urlopu przy pracy, która w danym dniu (np. ze względu na niepełny wymiar etatu lub równoważny system czasu pracy) trwa dłużej lub krócej niż 8 godzin. Zajmiemy się prawidłowym wyliczeniem urlopu dodatkowego dla osób legitymujących się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Doprecyzujemy reguły pozwalające (bądź nie) na proporcjonalne obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego. Konkretne przykłady pozwolą nam lepiej zilustrować problematykę liczby dni przysługującego urlopu w razie zakończenia pracy (zarówno, jeżeli pracownik podejmuje kolejne zatrudnienie w tym samym roku, jak i wtedy, gdy przechodzi na emeryturę). Podpowiemy także, jak należy zachować się w nietypowych sytuacjach urlopowych (np. dostarczenie przez pracownika świadectw pracy podczas trwania zatrudnienia czy zmiana wymiaru etatu w trakcie roku). Na te i inne wątpliwości odpowiemy podczas naszego szkolenia, na które serdecznie Państwa zapraszamy.

Czytaj pełen opis

Zwiń

Program szkolenia

  1. Urlop wypoczynkowy podczas pierwszego roku pracy. Kiedy pracownik nabywa prawo do pierwszego urlopu? Jak długo trwa w praktyce pierwszy rok pracy? Jak obliczać prawo do urlopu podczas pierwszego roku pracy w razie zmiany pracodawcy?
  2. Urlop uzupełniający. Czy urlop uzupełniający może być proporcjonalnie obniżony? Kiedy pracownik nabywa prawo do urlopu uzupełniającego? Jak prawidłowo obliczyć liczbę dni urlopu, jeżeli pracownik w roku nabycia prawa do urlopu uzupełniającego był zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy?
  3. Urlop przy pracy dłuższej lub krótszej niż 8 godzin dziennie. Ile dni urlopu przysługuje osobie zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy (tzw. niepełnym etacie)? Jak udzielać urlopu osobom zatrudnionym w równoważnym systemie czasu pracy? Czym różni się liczba dni urlopu od liczby tzw. dniówek roboczych? Co w praktyce oznacza obowiązek udzielenia 4 dni urlopu na żądanie przy pracy dłuższej lub krótszej niż 8 godzin dziennie?
  4. Podział urlopu na części. Czy 14-dniowy wypoczynek musi zostać wykorzystany do końca roku? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby pracownik skorzystał z 14 dni wypoczynku na przełomie roku? Czy zgodne z prawem jest narzucenie pracownikom dwukrotnego skorzystania z 14 dni urlopu w tym samy roku?
  5. Dodatkowy urlop osób ze stopniem niepełnosprawności. Kiedy taka osoba nabywa prawo do dodatkowego urlopu? Ile dni dodatkowego urlopu przysługuje pracownikowi, który z opóźnieniem dostarczył dokument potwierdzający prawo do dodatkowego urlopu? Jak obliczać wymiar dodatkowego urlopu w razie rozwiązania umowy o pracę?
  6. Proporcjonalne obniżenie wymiaru urlopu. Ile dni urlopu przysługuje pracownikom korzystającym z urlopu wychowawczego? Kiedy pracodawca ma możliwość obniżenia wymiaru urlopu osobie powracającej do pracy po ponad jednomiesięcznej nieobecności? Jak obliczyć wymiar urlopu dla osoby, której umowa o pracę ulega rozwiązaniu z powodu trwającej ponad miesiąc nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy?
  7. Urlop w razie rozwiązania umowy o pracę. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, który rozwiązał umowę o pracę w trakcie roku z powodu przejścia na emeryturę? Jakie znaczenie dla obliczania liczby dni urlopu ma podjęcie pracy u następnego pracodawcy? Jak może zachować się pracodawca, jeżeli pracownik w poprzednim miejscu pracy wykorzystał urlop w wyższym wymiarze?
  8. Obliczanie liczby dni urlopu w sytuacjach nietypowych. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi w razie zmiany wymiaru etatu w trakcie roku kalendarzowego? Jak należy potraktować sytuację dostarczenia dokumentów potwierdzających zatrudnienie podczas trwania zatrudnienia? Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, który pozostaje jednocześnie w zatrudnieniu u większej liczby pracodawców? W jakiej sytuacji pracownik zatrudniony tylko przez kilka dni ma prawo aż do 5 dni urlopu?
  9. Przedawnienie urlopu. Jak obliczyć okres przedawnienia urlopu w sytuacji, w której pracownik pozostaje w zatrudnieniu oraz w razie rozwiązania stosunku pracy? Jaka jest maksymalna liczba dni urlopu zaległego, jaką może mieć pracownik?
  10. Informacja o urlopie w świadectwie pracy. Czy w treści świadectwa pracy uwzględniać należy również urlop zaległy? Jak poprawnie wskazać liczbę dni wykorzystanego urlopu przy równoważnym systemie czasu pracy lub niepełnym wymiarze etatu? Jak w treści świadectwa pracy wskazać dodatkowy urlop z tytułu orzeczenia o niepełnosprawności? Czy w treści świadectwa pracy należy odrębnie wskazać liczbę dni urlopu wykorzystanego w naturze oraz oddzielnie liczbę dni, za którą pracownikowi przysługuje ekwiwalent
    pieniężny?

Pokaż cały program

Zwiń

Michał Podsiedlik

Ekspert prawa pracy

Prowadzący:

Michał Podsiedlik

Ekspert prawa pracy

Prowadzący:

star star star star star

Prawnik, Absolwent Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Prawa i Administracji oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Specjalista ds. bhp, po ukończonych studiach podyplomowych na Politechnice Śląskiej. Wieloletni pracownik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, gdzie poza funkcją eksperta ds. prawa pracy pełnił także rolę rzecznika prasowego. Doświadczenie i praktyczne wdrażanie zagadnień z zakresu prawa pracy zdobywał w dziale nadzorującym kwestie kadrowe. Obecnie przedsiębiorca zajmujący się szkoleniami z dziedziny prawa pracy.

Ekspert prawa pracy specjalizujący się przede wszystkim w zagadnieniach dotyczących czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, a także mobbingu, dyskryminacji i równego traktowania w zatrudnieniu. Od kilkunastu lat trener z dużym doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy, który w trakcie zajęć stara się wyjaśniać w przystępny sposób nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia prawne, a poszczególne przepisy przekładać na rozwiązania praktyczne. Doradca i konsultant, który wraz z klientami wypracowuje najbardziej adekwatne dla nich rozwiązania prawne, godząc funkcjonowanie organizacji z ramami kodeksu pracy.

Rozwiń

Zwiń

Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?

Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.

(42) 235 30 60

[email protected]

Formularz zgłoszenia na szkolenie

Czy wiesz, że...

Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ