Pracownik delegowany, w tym kierowca transportu międzynarodowego - zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i podstawy wymiaru zasiłków

Dostępne terminy:

590 zł netto + VAT

  • Formuła: online
  • Czas trwania: 5h
  • Ilość dni szkoleniowych: 1

Co otrzymasz?

  • Autorskie materiały
  • Imienny certyfikat

Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?

Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.

(42) 235 30 60

[email protected]

Formularz zgłoszenia na szkolenie

Czy wiesz, że...

Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ

Co zyskasz?

  • wiedzę na temat zasad ustalania właściwego ustawodawstwa w przypadku wykonywania przez pracownika pracy na terenie innego kraju UE na podstawie umowy o pracę lub na podstawie umowy zlecenia,
  • wiedzę o sposobie ustalania podstawy wymiaru gdy pracownik jest pracownikiem delegowanym lub w podroży służbowej,
  • umiejętność ustalania podstawy wymiaru pracownika delegowanego, który jest kierowcą transportu międzynarodowego,
  • umiejętność prawidłowego i we właściwej kolejności odejmowania kosztów ponoszonych przez kierowców za noclegi, za korzystanie z sanitariatów oraz ryczałtowych 60 euro za każdy dzień pobytu na terenie innego kraju UE,
  • wiedzę o sposobie ustalania przez pracodawcę podstawy wymiaru zasiłków pracowników delegowanych.

O szkoleniu

Pracodawca decydujący się na wysłanie swoich pracowników do realizacji zadań na terenie innego kraju Unii Europejskiej jest zobowiązany znać zasady określone w przepisach o koordynacji systemów ubezpieczeń społecznych, aby wiedzieć do którego kraju należy daną osobę zgłosić do ubezpieczeń społecznych, a tym samym według jakich zasad należy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne.

Po ustalenie ustawodawstwa polskiego jako właściwego (zaświadczenie A1 wydawane przez ZUS) należy naliczać składki według jednej z dwóch zasad, to jest albo pracownika delegowanego albo pracownika w podróży służbowej.

W stosunku kierowców w transporcie międzynarodowym zmienione przepisy określiły, że nie jest on w podróży służbowej i podstawę wymiaru składek należy ustalać jak dla pracowników delegowanych.

Na dodatek w kolejnej nowelizacji przepisów wprowadzona została możliwość nie liczenia składek m.in. od kosztów noclegów poza „kabiną samochodu”, czy kosztów korzystania z sanitariatów. Wprowadzono również ujednoliconą wysokość 60 euro za każdy dzień realizacji przewozu, bez względu na kraj.

Skoro pracownicy delegowany, w tym kierowcy transportu międzynarodowego, podlegają polskiemu ustawodawstwu, to w razie zaistnienia niezdolności do pracy są oni objęciu ochroną z tego tytułu. Tym samym pracodawca jest zobowiązany ustalić prawo do zasiłku, a następnie ustalić podstawę wymiaru i wysokość tego zasiłku. W tym zakresie zasady są odmienne niż obowiązujące w stosunku do pracownika realizującego swoje obowiązki na terenie Polski.

Czytaj pełen opis

Zwiń

Program szkolenia

  1. Zasady ustalania ustawodawstwa właściwego w przypadku wykonywania pracy w innym kraju Unii Europejskiej:
    • Delegowanie pracownika – art. 12 Rozporządzenia (WE) 883/04.
    • Praca naprzemienna w co najmniej dwóch krajach – art. 13 Rozporządzenia (WE) 883/04.
  2. Podstawa wymiaru składek pracownika według ustawy systemowej oraz tzw. rozporządzenia składkowego dla pracowników wykonujących pracę dla polskiego pracodawcy na terenie innego kraju UE:
    • Wyłączenie kosztów podróży służbowej.
    • Wyłączenie równowartości hipotetycznej diety za każdy dzień pobytu w kraju delegowania.
  3. Definicja dni pobytu: urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny, ustawowe dni wolne od pracy, dni wolne w gotowości do pracy, dni niezdolności do pracy.
  4. Odmienne postępowanie w ustalaniu podstawy wymiaru składek dla pracowników delegowanych będących kierowcami transportu międzynarodowego a pracownikami delegowanymi nie będącymi tymi kierowcami:
    • Zwrot kosztów noclegów określonych w art. 8 ust. 8 ustawy o czasie pracy kierowców.
    • Zwrot kosztów korzystania z sanitariatów.
    • Zwrot kosztów dojazdów do miejsca początkowego wyjazdu międzynarodowego.
  5. Pomniejszenie podstawy wymiaru o 60 euro za każdy dzień wyjazdu – kiedy odejmujemy i jaka jest ostateczna wysokość podstawy wymiaru składek.
  6. Kierowcy wykonujący przejazdy na terenie innych krajów UE, do których nie stosuje się zasad pomniejszania podstawy wymiaru składek o koszty noclegów, korzystania z sanitariatów i 60 euro za każdy dzień wyjazdu/pobytu.
  7. Zasady postępowania gdy kierowca transportu międzynarodowego wykonuje swoje zadania na podstawie umowy zlecenia.
  8. Zasady ustalania prawa i wysokości zasiłków:
    • Okres wyczekiwania.
    • Okres zasiłkowy.
    • Podstawa wymiaru zasiłków, która nie jest przeciętnym rzeczywistym przychodem z 12 miesięcy poprzedzającym powstanie prawa do zasiłków.
    • Zasiłek po ustaniu tytułu do ubezpieczeń.

Pokaż cały program

Zwiń

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie?

  • pracownik komórki płacowej pracodawcy delegujących swoich pracowników do realizacji zadań na terenie innego raju UE niż Polska,
  • pracownik komórki kadrowo-płacowej pracodawcy delegujących swoich pracowników do realizacji zadań na terenie innego raju UE niż Polska.

Dariusz Suchorowski

Ekspert z zakresu ubezpieczeń społecznych

Prowadzący:

Dariusz Suchorowski

Ekspert z zakresu ubezpieczeń społecznych

Prowadzący:

star star star star star

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku polityka społeczna oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku prawo pracy i ubezpieczeń społecznych.

Od początku pracy zawodowej związany z ubezpieczeniami społecznymi, realizując zadania kolejno jako inspektor i inspektor kontroli ZUS. Następnie zarządzał i nadzorował kontrolę płatników składek na obszarze województwa świętokrzyskiego.

Wiedza i doświadczenie nabyte podczas 20-letniej pracy na dotychczasowych stanowiskach, pozwoliło objąć na kolejne 15 lat funkcję zastępcy dyrektora ds. dochodów Oddziału ZUS w Kielcach.
Był również wykładowcą na studiach podyplomowych w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach oraz kursach organizowanych przez Szkołę Zarządzania w Kielcach.

Ponadto zapraszany, celem przedstawienia w przystępny i zrozumiały sposób, zmian przepisów na konferencje, kursy, spotkania organizowane przez podmioty zrzeszające przedsiębiorców np.: Business Centre Club Loża Świętokrzyska, Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Kielcach, Cech Rzemiosł w Opatowie, Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Targi Kielce, Biznes Center Club Loża Świętokrzyska, Świętokrzyski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Rozwiń

Zwiń

Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?

Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.

(42) 235 30 60

[email protected]

Formularz zgłoszenia na szkolenie

Czy wiesz, że...

Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ