Naliczanie wynagrodzeń w praktyce

Obecnie brak dostępnych terminów

590 zł netto + VAT

  • Formuła: online
  • Czas trwania: 5 h
  • Ilość dni szkoleniowych: 1
Zapisz się

Co otrzymasz?

  • Autorskie materiały
  • Imienny certyfikat

Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?

Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.

(42) 235 30 60

[email protected]

Czy wiesz, że...

Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ

O szkoleniu

Terminowe i prawidłowe naliczenie wynagrodzenia stanowi podstawowy obowiązek pracodawcy, stąd też umiejętność właściwego naliczania wynagrodzenia jest niezbędna do właściwej realizacji tego obowiązku pracodawcy. Szkolenie ma na celu przekazanie uczestnikom praktycznej wiedzy w zakresie zasad naliczania wynagrodzenia z uwzględnieniem różnych jego składników. Uczestnik szkolenia zdobędzie wiedzę w zakresie przepisów regulujących naliczanie wynagrodzenia poprzez analizę różnorodnych przykładów, z uwzględnieniem aktualnego orzecznictwa sądowego oraz stanowisk organów (PIP, MPIPS). Wykładowca przedstawi najczęściej popełniane błędy stwierdzane w trakcie kontroli inspektora pracy oraz poda wskazówki, w jaki sposób unikać tych błędów. Uzupełnieniem szkolenia będą poboczne aspekty prawa pracownika do wynagrodzenia, jak chociażby kwestia przedawnienia roszczenia o wynagrodzenie, czy też materia związana z tzw. wyrównaniem pracownikowi niektórych składników wynagrodzenia przy potwierdzeniu okresów uwzględnianych do stażu pracy.

Czytaj pełen opis

Zwiń

Program szkolenia

  1. Wprowadzenie do zasad wynagradzania pracowników - regulacje prawne, zakaz zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia, forma wypłaty ze szczególnym uwzględnieniem dokumentacji.
  2. Prawidłowe zapisy aktów wewnątrzzakładowych regulujących kwestię wynagrodzenia - praktyczne wskazówki, błędy pracodawców stwierdzane w trakcie kontroli PIP.
  3. Prawo pracownika do wynagrodzenia minimalnego oraz sposób jego naliczania z uwzględnieniem zmian od 01.01.2024 r.
  4. Naliczanie wynagrodzenia w miesiącu, w których pracownik korzysta ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
  5. Naliczanie dodatków wynikających z aktów wewnątrzzakładowych: stażowego, funkcyjnego, dodatków fakultatywnych oraz nagrody jubileuszowej - uwzględnianie „okresów zaliczalnych”.
  6. Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy pracownika - naliczanie z uwzględnieniem stałych elementów wynagrodzenia oraz zasady wliczania do podstawy zmiennych składników wynagrodzenia z uwzględnieniem dodatków pracownika oraz wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
  7. Naliczanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy - wliczanie określonych składników do podstawy obliczenia ekwiwalentu, przy zmiennych i stałych składnikach wynagrodzenia - studium przypadków.
  8. Praca w porze nocnej - dodatek za pracę w nocy na liście płac.
  9. Wynagrodzenie w miesiącu, w którym pracownik korzysta z tzw. wyjścia prywatnego.
  10. Odbiór czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych a listy płac w poszczególnych miesiącach.
  11. Pomniejszanie wynagrodzenia w danym miesiącu za okres nieświadczenia pracy.
  12. Prawidłowe dokumentowanie przez pracownika okresów zatrudnienia, w tym okresów niezakończonych.
  13. Wynagrodzenie brutto/netto - pomniejszanie wynagrodzenia o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne i in.
  14. Zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika - z jakich składników dopuszczalne jest potrącenie oraz do jakich limitów.
  15. Obliczanie wynagrodzenia za czas choroby - studium przypadków.
  16. Wynagrodzenie za pracę przy zmianie etatu oraz wysokości wynagrodzenia w trakcie miesiąca.
  17. Wynagrodzenie pracownika w okresie, w którym zostaje naliczone wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy w niektórych dniach.
  18. Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych - składniki uwzględniane przy naliczaniu wynagrodzenia.
  19. Premia a nagroda i praktyczne aspekty rozróżniania tych pojęć.
  20. Naliczanie odpraw pracowniczych - emerytalnej/rentowej, pośmiertnej, z tyt. zwolnień indywidualnych z ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych.
  21. Naliczenie wynagrodzenia za wadliwie wykonaną pracę.
  22. Wynagrodzenie za okres przestoju.
  23. Prawo pracownika do wynagrodzenia za okres przerwy w przerywanym systemie czasu pracy.
  24. Termin wypłaty wynagrodzenia oraz właściwe zapisy w regulaminie pracy/informacji o warunkach zatrudnienia.

Pokaż cały program

Zwiń

Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?

Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.

(42) 235 30 60

[email protected]

Czy wiesz, że...

Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ