BDO dla Początkujących. Zasady poruszania się po systemie BDO i tworzenie poprawnej dokumentacji - ewidencja odpadowa: KPO, KEO, wnioski, sprawozdawczość
Prowadzący: Zofia Klaszyńska
Dostępne terminy:
590 zł netto + VAT
- Formuła: online
- Czas trwania: 5h
- Ilość dni szkoleniowych: 1
Co otrzymasz?
- Autorskie materiały
- Imienny certyfikat
Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?
Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.
Dokumenty do pobrania, które mogą Ci się przydać.
Czy wiesz, że...
Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ
O szkoleniu
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami zwana bazą BDO to miejsce do którego najczęściej sięgają firmy, które są zobowiązane do prowadzenia elektronicznej ewidencji odpadów wytworzonych/zebranych/przetworzonych czy przekazanych.
Dodatkowo z BDO korzystają Podmioty, które są zobowiązane do sprawozdawczości rocznej wynikającej z wprowadzania na rynek: opakowań, produktów, sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W roku 2023 r. do bazy winny się wpisać firmy zajmujące się wprowadzaniem produktów czy opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.
W praktyce oznacza to, że każdy Podmiot zobowiązany do wpisu do BDO musi złożyć wniosek rejestrowy i otrzymać wpis do Bazy BDO a także numer.
Ewidencja odpadowa w postacie Karty Przekazania Odpadów i Karty Ewidencji ma być tworzona i zapisywana elektronicznie w BDO a ilości odpadów wytworzonych i przekazanych znajdujących się w Kartach Ewidencji Odpadów należy przedłożyć w formie sprawozdania odpowiedniemu Marszałkowi Województwa ze względu na miejsce wytwarzania odpadów. Dodatkowo każda zmiana dotycząca zarejestrowanego Podmiotu – czy to zmiana danych firmy/zamknięcie działalności, wprowadzanie nowych kodów odpadów, dodatkowe wpisy w innych Działach w BDO – wymagają złożenia odpowiednich wniosków.
Te wszystkie działania w BDO wymagają od użytkowników znajomości samego systemu i sposobu poruszania się.
Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w szkoleniu, które pomoże Państwu w nauce obsługi technicznej BDO i przybliży tematykę związaną z gospodarką odpadami w firmie, przedstawi zasady prowadzenia elektronicznej ewidencji odpadów.
Podmioty, które są zobowiązane do rejestracji w BDO to między innymi:
- podmioty wprowadzające opakowania, produkty w opakowaniach, baterie, akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, pojazdy, produkty w rozumieniu ustawy z 11.05.2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (produkty to opony, oleje smarowe oraz preparaty smarowe, dodatki, środki zapobiegające zamarzaniu, szczegółowo wymienione w załączniku nr 4a do ustawy),
- autoryzowani przedstawiciele, podmioty pośredniczące, organizacje odzysku, organizacje samorządu gospodarczego, o których mowa w ustawie z 13.06.2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi,
- podmioty gospodarujące odpadami (w tym zbierających, przetwarzających, transportujących odpady, odbierające odpady od właścicieli nieruchomości oraz PSZOK prowadzone samodzielnie przez gminy),
- wytwórcy odpadów,
- sprzedawcy odpadów i pośrednicy w obrocie odpadami,
- prowadzący jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego, objęte opłatą recyklingową, o której mowa w art. 40a ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
- Firmy wprowadzające opakowania i produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wg Ustawy SUP,
Celem szkolenia jest przedstawienie w formie warsztatu sposobu prawidłowej obsługi Bazy BDO, sporządzenia Karty Przekazania Odpadów, Karty Ewidencji Odpadów. Dokonanie korekty karty odrzuconej i wygenerowanie potwierdzenia KPO na transport.
Czytaj pełen opis
Zwiń
Program szkolenia
- Rejestr podmiotów w BDO:
- Podmioty objęte rejestrem w BDO.
- Podmioty zwolnione z wpisu do BDO.
- Informacje ogólne i logowanie do BDO:
- Nawigacja po systemie BDO.
- Pierwsze logowanie do systemu BDO.
- Przypisanie konta użytkownika do konta podmiotu.
- Dodawanie miejsc prowadzenia działalności.
- Tworzenie kont użytkowników: głównych i podrzędnych - omówienie funkcji.
- Wnioski w BDO:
- Rodzaje wniosków - rejestracyjny, aktualizacyjny, o wykreślenie.
- Zasada tworzenia wniosków i sposób wysyłania.
- Ewidencja odpadowa w BDO:
- Obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów/zwolnienia z ewidencji odpadów.
- Tworzenie Karty Przekazania Odpadów.
- Wygenerowanie Potwierdzenia wystawienia Karty Przekazania Odpadów.
- Tworzenie Karty Ewidencji Odpadów.
- Ewidencja uproszczona - Karta Przekazania Odpadów.
- Korekta Odrzuconej Karty Przekazania Odpadów.
- Ewidencja odpadów wytworzonych w wyniku świadczenia usług/Prowadzenia działalności w zakresie obiektu liniowego, o którym mowa w art. 3 pkt 3a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r. poz. 1332, z późn. zm.), działalność w zakresie usług, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
- Numer rejestrowy w BDO:
- Zasada umieszczania numeru BDO na dokumentach.
- Przykład dokumentów z numerem BDO.
- Opłata rejestrowa i roczna:
- Jakie Podmioty są zobowiązane do wnoszenia opłaty rocznej?
- Ile wynosi opłata roczna za utrzymanie konta w BDO? - zasada naliczania.
- Omówienie Modułu sprawozdawczości w BDO - Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami - ogólna charakterystyka.
- Zasada przesłania Sprawozdania o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami poprzez BDO:
- Omówienie poszczególnych statusów sprawozdania, nowy status: pozostawione bez rozpatrzenia.
- Składanie sprawozdania na podstawie Pełnomocnictwa/bez Pełnomocnictwa - przedstawienie przykładowego wzoru dokumentu pełnomocnictwa.
- UPO - Urzędowe Poświadczenie Odbioru/Korekta sprawozdania.
Pokaż cały program
Zwiń
Dla kogo przeznaczone jest szkolenie?
- Szkolenie kierowane jest głównie dla osób początkujących w obsłudze bazy BDO, które zajmują się wystawianiem KPO, prowadzeniem ewidencji odpadowej, sprawozdawczości.
Prowadzący:
Zofia Klaszyńska
Specjalista ds. ochrony środowiska
Prowadzący:
Audytor wewnętrzny systemu zarządzania środowiskowego w firmach z 12-letnim stażem. Doświadczony ekspert w weryfikacji obowiązków i wymagań prawnych dla Podmiotów korzystających ze środowiska w obszarach: emisji gazów i pyłów do atmosfery, gospodarki wodno-ściekowej, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii, wpisu do baz KOBIZE, CRO, BDO. Od wielu lat związany zawodowo z branżą odpadów produkcyjnych, przemysłowych niebezpiecznych. Pełnomocnik ds. systemu zarządzania środowiskiem, Weryfikator systemu EMAS, Specjalista ds. odpadów niebezpiecznych. Doradca i konsultant Prawa Ochrony Środowiska. Prowadząc własną firmę konsultingową, na co dzień spotyka się z przedsiębiorcami, którym poprzez audyty, szkolenia i udział w kontrolach pomaga w spełnianiu wszystkich aktualnych wymogów ochrony środowiska.
Rozwiń
Zwiń
Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?
Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.
Dokumenty do pobrania, które mogą Ci się przydać.
Czy wiesz, że...
Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ