Abecadło BHP, czyli o czym powinien wiedzieć każdy pracodawca
Prowadzący: Michał Podsiedlik
Dostępne terminy:
590 zł netto + VAT
- Formuła: online
- Czas trwania: 4h
- Ilość dni szkoleniowych: 1
Co otrzymasz?
- Autorskie materiały
- Imienny certyfikat
Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?
Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.
Dokumenty do pobrania, które mogą Ci się przydać.
Czy wiesz, że...
Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ
O szkoleniu
Konieczność zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy to bez wątpienia najważniejszy obowiązek, jaki przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę. W trakcie szkolenia postaramy się poszukać odpowiedzi na pytanie jak ten obowiązek powinien być realizowany w praktyce.
Przede wszystkim przyjrzymy się zagadnieniu profilaktycznych badań lekarskich, zwłaszcza w kontekście treści skierowania na takie badania oraz możliwości dopuszczenia pracownika do pracy bez konieczności przeprowadzania badań wstępnych. Doprecyzujemy zasady przeprowadzania szkoleń z zakresu bhp (np. warunki niezbędne przy rezygnacji przez pracodawcę ze szkoleń okresowych). Zajmiemy się wypadkami przy pracy, ze szczególnym uwzględnieniem wskazania kolejnych kroków, jakie pracodawca powinien podjąć po stwierdzeniu wypadku przy pracy (m.in. pod kątem powołania zespołu powypadkowego, sporządzenia protokołu powypadkowego oraz świadczeń przysługujących pracownikom z tytułu wypadku). Ponadto, zwrócimy uwagę na obowiązki pracodawcy dotyczące stwierdzenia chorób zawodowych. Omówimy ergonomię pracy przed monitorem ekranowym (np. zasady refundacji okularów, udzielania przerw w pracy itp.). Sprawdzimy jakie są uprawnienia i obowiązki pracowników dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Wskażemy też najważniejsze obowiązki osób kierujących pracownikami.
Te i wiele innych zagadnień zostaną poruszone na szkoleniu, które przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które zajmują się bezpieczeństwem i higieną pracy. Wiele przydatnych informacji znajdą również osoby kierujące pracownikami oraz pracownicy działów kadr.
Serdecznie zapraszamy.
Czytaj pełen opis
Zwiń
Program szkolenia
- Najważniejsze obowiązki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy:
- Podstawowe obowiązki pracodawcy. Konieczność wyznaczenia pracowników do ewakuacji przeciwpożarowej lub pierwszej pomocy przedmedycznej. Zapewnienie środków ochrony indywidualnej i zbiorowej.
- Prawa i obowiązki pracowników. Możliwości ukarania pracowników, którzy nie przestrzegają przepisów i zasad bhp. Odmowa wykonania polecenia służbowego w razie naruszenia przez pracodawcę przepisów i zasad bhp.
- Obowiązki osoby kierującej pracownikami.
- Ergonomia pracy przed laptopem lub monitorem ekranowym. Kiedy pracownikowi przysługują przerwy przy pracy przed monitorem ekranowym? Jakie warunki muszą być spełnione, aby pracownik mógł domagać się zwrotu kosztów z tytułu zakupu okularów korygujących wzrok?
- Odpowiedzialność pracodawcy za stan bezpieczeństwa i higieny pracy – przepisy wykroczeniowe oraz potencjalne roszczenia pracowników.
- Profilaktyczne badania lekarskie:
- Czy w treści skierowania na badania lekarskie należy zamieścić informację o stopniu niepełnosprawności pracownika?
- W jakich sytuacjach pracodawca może dopuścić pracownika do pracy bez konieczności przeprowadzania badań wstępnych?
- Czy pracodawca może wydać polecenie przeprowadzenia badań lekarskich w razie pogorszenia stanu zdrowia pracownika?
- Szkolenia z zakresu bhp:
- Czy szkolenia bhp mogą odbywać się zdalnie?
- Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby pracodawca mógł zrezygnować ze szkoleń okresowych z zakresu bhp?
- Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom szkolenie bhp w razie zmiany stanowiska pracy?
- Wypadki przy pracy:
- Definicja wypadku przy pracy. Rodzaje wypadków przy pracy. Obowiązki pracodawcy związane z zaistnieniem wypadku przy pracy. Jak krok po kroku wygląda postępowanie powypadkowe?
- Zespół powypadkowy. Kto wchodzi w skład zespołu powypadkowego? Jakie obowiązki mają członkowie zespołu powypadkowego?
- Protokół powypadkowy. Jakie informacje powinien zawierać protokół? W jakim terminie należy sporządzić protokół? Do kogo i w jakim terminie może odwołać się osoba poszkodowana, która nie zgadza się z treścią protokołu?
- Pozostałe zagadnienia związane z wypadkami przy pracy. Wypadek zrównany
z wypadkiem przy pracy. Wypadek w drodze do pracy i w drodze z pracy. Świadczenia, które przysługują osobie poszkodowanej w wypadku przy pracy. Wpływ obecności alkoholu w organizmie osoby poszkodowanej na świadczenia z tytułu wypadku przy pracy.
- Choroby zawodowe:
- Definicja choroby zawodowej.
- Postępowanie w sprawie chorób zawodowych.
- Rejestr chorób zawodowych i podejrzeń o takie choroby.
- Dodatkowe obowiązki pracodawcy związane ze stwierdzeniem objawów choroby zawodowej u pracownika.
Pokaż cały program
Zwiń
Prowadzący:
Michał Podsiedlik
Ekspert prawa pracy
Prowadzący:
Prawnik, Absolwent Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Prawa i Administracji oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Specjalista ds. bhp, po ukończonych studiach podyplomowych na Politechnice Śląskiej. Wieloletni pracownik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, gdzie poza funkcją eksperta ds. prawa pracy pełnił także rolę rzecznika prasowego. Doświadczenie i praktyczne wdrażanie zagadnień z zakresu prawa pracy zdobywał w dziale nadzorującym kwestie kadrowe. Obecnie przedsiębiorca zajmujący się szkoleniami z dziedziny prawa pracy.
Ekspert prawa pracy specjalizujący się przede wszystkim w zagadnieniach dotyczących czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, a także mobbingu, dyskryminacji i równego traktowania w zatrudnieniu. Od kilkunastu lat trener z dużym doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy, który w trakcie zajęć stara się wyjaśniać w przystępny sposób nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia prawne, a poszczególne przepisy przekładać na rozwiązania praktyczne. Doradca i konsultant, który wraz z klientami wypracowuje najbardziej adekwatne dla nich rozwiązania prawne, godząc funkcjonowanie organizacji z ramami kodeksu pracy.
Rozwiń
Zwiń
Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?
Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.
Dokumenty do pobrania, które mogą Ci się przydać.
Czy wiesz, że...
Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ