W tym kontekście należy pamiętać, że pracodawca jest zobowiązany nie tylko zapewnić pracownikowi szkolenie bhp przed dopuszczeniem do pracy, ale jest również zobowiązany zapewnić okresowe szkolenie w tym zakresie. Szkolenie to odbywa się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Czyli w przypadku gdyby szkolenie odbywało się poza godzinami pracy wynikającymi z rozkładu czasu pracy pracownika – pracownik będzie świadczył pracę w godzinach nadliczbowych ze wszystkimi konsekwencjami takiego stanu rzeczy.
Z drugiej strony powyższy przepis wyklucza możliwość udziału pracownika w takim szkoleniu podczas urlopu wypoczynkowego. Szkolenie okresowe ma na celu: aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.
Szkolenie okresowe odbywają tylko wybrane kategorie osób, a mianowicie:
– pracodawcy oraz inne osoby kierujące pracownikami,
– pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych,
– pracownicy inżynieryjno- techniczni,
– pracownicy służby bhp praz inne osoby wykonujące zadania tej służby,
– pracownicy administracyjno- biurowi i inni nie wymienieni wyżej, jeżeli ich charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe, uciążliwe, niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bhp.
Szkolenie okresowe przeprowadza się w stosunku do pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach, gdzie są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne nie rzadziej niż raz w roku. Szkolenie to odbywa się w formie instruktażu Szkolenie okresowe dla pracodawcy oraz innych osób kierujących pracownikami, pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, pracowników inżynieryjno – technicznych, pracowników służby bhp praz innych osób wykonujących zadania tej służby, przeprowadza się w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego. Szkolenie okresowe dla pracowników administracyjno biurowych również odbywa się w w/w formach, tyle że jest przeprowadzane nie rzadziej niż raz na 6 lat
Trzeba jednak pamiętać, że szczególnym rygorom podlega pierwsze szkolenie okresowe – pierwsze szkolenie okresowe pracodawców oraz innych osób kierujących pracownikowi przeprowadza się bowiem w ciągu 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach, natomiast pozostałych pracowników w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach.
Potwierdzeniem ukończenia szkolenie z wynikiem pozytywnym jest zaświadczenie wydane przez organizatora szkolenia. Odpis zaświadczenia jest przechowywany w części B aktach osobowych pracownika.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą styczniową ofertą szkoleniową. Szczególnie zachęcamy do szkoleń związanych z najnowszymi zmianami w prawie pracy, wchodzącymi w życie 1-go stycznia 2009 r. oraz cyklem tematycznym "Firma w kryzysie…".