27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
24.06.2022 r.
3 min

Szkolenia wstępne BHP - instruktaż stanowiskowy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
24.06.2022r.
3 min

Jak wynika z § 11 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy z 27 lipca 2004 roku: „Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku:

  1. pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych;
  2. pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w pkt 1;
  3. ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.

Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk. W przypadku wprowadzenia na stanowisku, o którym mowa w punkcie 1 powyżej, zmian warunków techniczno-organizacyjnych, w szczególności zmian procesu technologicznego, zmian organizacji stanowisk pracy, wprowadzenia do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia albo niebezpiecznym oraz nowych lub zmienianych narzędzi, maszyn i innych urządzeń – pracownik zatrudniony na tym stanowisku odbywa instruktaż stanowiskowy przygotowujący go do bezpiecznego wykonywania pracy w zmienionych warunkach. Tematyka i czas trwania instruktażu stanowiskowego powinny być uzależnione od rodzaju i zakresu wprowadzonych na stanowisku zmian.

Czas trwania instruktażu stanowiskowego jest uzależniony od:

  • przygotowania zawodowego pracownika,
  • dotychczasowego stażu pracy,
  • rodzaju pracy,
  • zagrożeń występujących na stanowisku pracy, na którym pracownik ma być zatrudniony. 

Nie może być on jednak krótszy niż 8 godzin (w godzinach lekcyjnych, trwających 45 minut), a dla pracowników administracyjno-biurowych – nie krótszy niż 2 godziny (w godzinach lekcyjnych, trwających 45 minut).

Szkolenie to przeprowadza pracodawca lub osoba kierująca pracownikami (mistrz, kierownik), która została wyznaczona przez pracodawcę. Istotne jest, aby osoba taka posiadała odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz była uprzednio przeszkolona w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

Instruktaż stanowiskowy powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z:

  1. czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy,
  2. sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki,
  3. ryzykiem zawodowym związanym z wykonywana pracą,
  4. metodami bezpiecznego wykonywania pracy.

Instruktaż stanowiskowy kończy się sprawdzianem wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, stanowiącym podstawę dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku. (§ 11 ust. 6 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy z 27 lipca 2004 roku)

Odbycie szkoleń wstępnych, w tym instruktażu ogólnego i stanowiskowego, pracownik potwierdza na piśmie w karcie szkolenia wstępnego, która jest następnie przechowywana w aktach osobowych pracownika.