Niezdolność do pracy może trwać w okresie ciąży. Okres ciąży może rozpocząć się w trakcie uprzednio orzeczonej niezdolności do pracy, po wykorzystaniu części okresu zasiłkowego.
Przyszłym mamom zasiłek przysługuje przez okres 270 dni w wysokości 100% podstawy wymiaru. Jeżeli niezdolność do pracy trwa nadal powyżej 182 dni, okres zasiłkowy ulega automatycznie wydłużeniu do 270 dni.
Jeżeli ubezpieczona w trakcie ciąży wykorzysta 270-dniowy okres zasiłkowy to przysługuje jej prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. W takim przypadku zastosowanie znajdzie również przesłanka z art. 18 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza muszą rokować odzyskanie zdolności do pracy. Przywołane świadczenie przysługuje po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego do dnia porodu. Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w trakcie ciąży wynosi 100% podstawy wymiaru. Po porodzie matka może korzystać z urlopów związanych z rodzicielstwem.