Obowiązkową kwarantanną są objęte osoby powracające z zagranicy, a od 1 kwietnia 2020 roku również osoby z nimi zamieszkujące, jeżeli powracający zadeklarował odbywanie kwarantanny w domu, w którym przebywają również inne osoby. O skierowaniu na kwarantannę domową może również zadecydować państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny.
Podstawą do wypłaty świadczeń jest:
- w przypadku osób powracających z zagranicy i osób z nimi zamieszkujących – oświadczenie składane płatnikowi składek lub bezpośrednio do ZUS,
- w przypadku osób poddanych kwarantannie decyzją inspektora sanitarnego – decyzja inspektora, którą należy przekazać płatnikowi składek lub bezpośrednio do ZUS.
Warto zwrócić uwagę, że w analizowanej sytuacji świadczenia chorobowe będą przysługiwać ubezpieczonym, mimo że nie będą oni faktycznie chorzy. Przepis art. 92 § 1 pkt 1 kodeksu pracy stanowi bowiem, że również za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek odosobnienia w związku z chorobą zakaźną pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe wypłacane przez pracodawcę, a po wykorzystaniu 33 dni w ciągu roku kalendarzowego i 14 dni w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – do świadczenia chorobowego wypłacanego przez ZUS.