Zawieranie umów zlecenia obliguje do ustalenia, czy ubezpieczony w trakcie zawartej umowy nie posiada innych obowiązkowych tytułów do ubezpieczeń. W tym celu konieczne jest wypełnienie przez zleceniobiorcę stosownego oświadczenia do celów ubezpieczeń społecznych, w którym poinformuje, czy posiada równolegle inne tytuły do ubezpieczeń, z których w danym miesiącu osiąga przychód w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kwota tego wynagrodzenia (od lipca 2023 roku – 3 600 zł brutto) jest progiem, po przekroczeniu którego kolejne tytuły do ubezpieczeń są tytułami dobrowolnymi.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami, aby prawidłowo ustalić zbieg tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń, należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę tytuły, które bezwzględnie rodzą obowiązek podlegania ubezpieczeniom, takie jak umowa o pracę, członkostwo w spółdzielni, służba, pobieranie świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego lub wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie. Jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z wyżej wymienionych tytułów w skali miesiąca będzie niższa od kwoty obowiązującego w danym momencie minimalnego wynagrodzenia, z tytułu zawartej umowy zlecenia ubezpieczony będzie podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obowiązkowo.
W zbiegu obowiązkowego tytułu do ubezpieczeń z kilkoma umowami zlecenia, w pierwszej kolejności w sumowaniu postaw wymiaru składek należy uwzględnić tytuł bezwzględnie obowiązkowy, a następnie kolejne zawarte umowy zlecenia. Jeżeli ubezpieczony z tytułu obowiązkowego nie osiągnie w skali miesiąca kwoty minimalnego wynagrodzenia, będzie miał zastosowanie art. 9 ust. 2c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że dopiero w przypadku, gdy łączna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu obowiązkowego i kolejnych innych obowiązkowych tytułów osiągnie kwotę co najmniej 3 600 zł brutto miesięcznie, kolejne tytuły (po przekroczeniu kwoty minimalnego wynagrodzenia) nie będą rodziły obowiązku ubezpieczeń.