Ochrona sygnalistów / Prawo Pracy
07.06.2024 r.
2 min

Senackie poprawki do ustawy o ochronie sygnalistów

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Ochrona sygnalistów / Prawo Pracy
07.06.2024r.
2 min

5 czerwca 2024 roku Senat przyjął ustawę o ochronie sygnalistów. Do wersji przedłożonej przez Sejm wprowadził kilka poprawek. Wśród nich znalazła się przewidująca wykreślenie prawa pracy z katalogu gałęzi prawa, których może dotyczyć zgłaszane naruszenie prawa.

Ustawa o ochronie sygnalistów ma wdrożyć do polskiego systemu prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Zgodnie z założeniami, nowe regulacje mają służyć dobru wspólnemu, zarówno pracodawcom, jak i pracownikom, a nie indywidualnym interesom sygnalisty.

Senatorowie w toku prac legislacyjnych zadecydowali o wykreśleniu z art. 3 ust. 1 punktu 1. Oznacza to, że z katalogu naruszeń prawa, które będą podlegały zgłoszeniu przez sygnalistów, zostało usunięte prawo pracy. W takich okolicznościach pracodawca nie będzie miał ustawowego obowiązku przyjmowania zgłoszeń naruszenia z zakresu prawa pracy.  To od decyzji pracodawcy będzie zależało, czy w aktach wewnętrznych zamieści, obok wskazanych w ustawie gałęzi prawa, także prawo pracy, czy też nie. Prawo to wynika z art. 3 ust. 2 ustawy o sygnalistach. Zgodnie z treścią tego przepisu: „podmiot prawny może dodatkowo w ramach procedury zgłoszeń wewnętrznych przewidzieć możliwość zgłaszania informacji o naruszeniach dotyczących obowiązujących w tym podmiocie prawnym regulacji wewnętrznych lub standardów etycznych, które zostały ustanowione przez podmiot prawny na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i pozostają z nimi zgodne”.

Poprawka jest motywowana tym, że zgłoszenia mają dotyczyć spraw istotnych z punktu widzenia interesu publicznego, a nie spraw indywidualnych.

Ustawa wróci do Sejmu, który rozpatrzy poprawki Senatu.