Pracodawca, który nie wykona powyższego obowiązku wynikającego z art. 251 § 5 kodeksu pracy popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny. Nieuczynienie zadość przedmiotowemu obowiązkowi skutkuje popełnieniem przez pracodawcę wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Stosownie bowiem do dyspozycji art. 281 pkt 1a kodeksu pracy, kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu, nie zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu umowy o pracę, o której mowa w art. 251 § 4 pkt 4, wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia, podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.
„Wykroczenie z art. 281 § 1 pkt 1a polega na niewykonaniu, przy zawarciu umowy o pracę na czas określony w warunkach wskazanych w art. 251 § 4, obowiązku ustalonego w art. 251 § 5, na który to obowiązek składają się łącznie następujące elementy:
- zawiadomienie o zawarciu umowy właściwego okręgowego inspektora pracy;
- określenie w treści zawiadomienia przyczyn wymagających przekroczenia limitu:
- czasu zatrudnienia na czas określony (33 miesiące) lub
- liczby zawieranych umów na czas określony (trzy umowy);
- zachowanie odpowiedniej formy zawiadomienia (pisemnej lub elektronicznej);
- zachowanie odpowiedniego terminu zawiadomienia (pięć dni roboczych od zawarcia umowy).
Wykroczenie popełni pracodawca, który naruszy choćby jeden z wymienionych elementów. Popełni je zatem pracodawca, który w ogóle nie zawiadomi właściwego okręgowego inspektora o zawarciu umowy o pracę na czas określony w warunkach wskazanych w art. 251 § 4, jak również ten, który dokona zawiadomienia w niewłaściwy sposób, a więc nie poda przyczyny uzasadniającej – jego zdaniem – zawarcie umowy przekraczającej dopuszczalne limity, oraz ten, który zastosuje niewłaściwą formę lub nieodpowiedni termin zawiadomienia. Dla popełnienia omawianego wykroczenia nie ma znaczenia fakt, czy w danym przypadku istnieje obiektywne uzasadnienie przekroczenia przez pracodawcę maksymalnych limitów zatrudnienia na podstawie umowy lub umów na czas określony. Zakresem penalizacji objęte jest bowiem samo niewykonanie obowiązku poinformowania właściwego inspektora, w odpowiednim terminie, z zachowaniem właściwej formy i minimalnej treści.” (Kodeks pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Wojciech Muszalski, dr hab. Krzysztof Walczak).