Czy będę mógł to uczynić bez zgody pracownika? Czy mogę w tym zakresie zmienić umowę o pracę np. wypowiedzeniem lub porozumieniem i dodać do niej możliwość rozwiązania za wypowiedzeniem?
Po pierwsze, umowa w obecnym kształcie nie może zostać rozwiązana (ani zmodyfikowana) z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Po drugie, należy podzielić pogląd podniesiony w pytaniu, że w celu stworzenia stabilnej i przewidywalnej sytuacji wskazane jest rozwiązanie zawartej umowy na czas określony, gdy będzie upływał 24 – miesięczny okres zatrudnienia na czas określony.
Jedynym rozwiązaniem, które ma przed sobą Czytelnik, jest zmiana treści umowy za zgodą zarówno pracownika jak i pracodawcy. Klauzula, mocą której strony dopuszczą możliwość rozwiązania za wypowiedzeniem umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, może zostać wprowadzona do umowy zarówno w chwili zawierania umowy, jak i później, jeśli strony umowy porozumieją się w przedmiocie zawarcia odpowiedniego aneksu. Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Sądu Najwyższego – na przykład uchwała SN z dnia 14 czerwca 1994 r., zgodnie z treścią której strony mogą w czasie trwania umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Jeśli natomiast umowa na czas określony nie zawiera w swojej treści postanowienia dopuszczającego możliwość rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia to rozwiązanie takiej umowy w zwykłym trybie jest niemożliwe. Wyjątkowo tylko art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, uprawnia pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę na cza określony bez klauzuli z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia w ramach zwolnienia grupowego.