27.01.2016 r.
4 min

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
27.01.2016r.
4 min

Urlop rodzicielski może zostać zawnioskowany w tzw. trybie a priori, czyli nie później niż 21 dni po porodzie (art. 1791 KP) bądź też w trybie a posteriori, czyli w terminie późniejszym, nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (art. 1821d KP).

W porównaniu z poprzednim stanem prawnym wydłużony został termin na złożenie wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego z 14 na 21 dni, odpowiednio: po porodzie (wniosek a priori) lub przed rozpoczęciem omawianego urlopu (wniosek a posteriori).

Decyzja o rezygnacji korzystania z urlopu rodzicielskiego udzielonego w trybie a priori i powrocie do pracy przybiera postać wniosku, który powinien zostać złożony pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy. Wniosek ten jest dla pracodawcy wiążący, co oznacza, że ten ostatni nie może odmówić dopuszczenia do pracy pracownika powracającego z wcześniej zakończonego urlopu rodzicielskiego. We wniosku o rezygnację należy wskazać datę przystąpienia do pracy [zob. § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8.12.2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. z 2015 r., poz. 2243)].

Termin złożenia wniosku i wskazana w nim data powinny być ze sobą zsynchronizowane, tzn. pomiędzy dniem złożenia wniosku i wskazanym w jego treści dniem powrotu do pracy powinno upłynąć wymaganych 21 dni. Wyznaczona data powrotu do pracy powinna być dopasowana do mierzonego w tygodniach wymiaru urlopu rodzicielskiego. Innymi słowy, pozostała po rezygnacji część urlopu rodzicielskiego powinna stanowić odcinek czasowy, którego długość odpowiada wielokrotności tygodnia, zaś powstające w wyniku podziału części urlopu rodzicielskiego nie powinny być krótsze niż 8 tygodni, z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych w art. 1821c § 4 KP.

Upływ 21 dni liczymy na zasadach określonych w art. 111 kodeksu cywilnego (w zw. z art. 300 KP). Przepis ten stanowi, że termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, to dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu. W interesującym nas zakresie, „zdarzeniem” początkującym bieg terminu oznaczonego w dniach, o którym mowa w art. 111 KC jest złożenie wniosku o rezygnację z urlopu rodzicielskiego.

Odnieśmy to do konkretnego przykładu.

Pracownica złożyła wniosek o rezygnację z urlopu rodzicielskiego w dniu 4.04.2016 r. Dnia złożenia wniosku nie bierzemy pod uwagę przy ustalaniu upływu 21 dni, których liczenie rozpoczynamy od dnia następnego, czyli od 5.04.2016r. Wobec tego pracownica będzie mogła powrócić do pracy w dniu 26.04.2016 r.

Natomiast rezygnacja z urlopu zawnioskowanego w trybie a posteriori może nastąpić w każdym czasie. Przy czym, wniosek w tej sprawie nie jest dla pracodawcy wiążący. W swej istocie jest on zatem jedynie prośbą skierowaną do pracodawcy, od którego ostatecznie zależy możliwość wcześniejszego zakończenia urlopu rodzicielskiego (zob. art. 1821d § 3 KP).

Oczywiście, podobnie jak w przypadku rezygnacji z urlopu rodzicielskiego wykorzystywanego w trybie a priori, również i w tym przypadku, dzień rozpoczęcia pracy po wcześniej zakończonym urlopie rodzicielskim powinien być dopasowany do mierzonego w tygodniach wymiaru urlopu rodzicielskiego.
 

""