08.08.2021 r.
3 min

Rezygnacja z tzw. „ulgi dla młodych”

Ekspert PCKP

Skopiuj link
08.08.2021r.
3 min

Zgodnie z dodanym do art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych punktem 148 przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, o których mowa w art. 13 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych1, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 złotych są wolne od podatku dochodowego. W razie przekroczenia wspomnianego limitu opodatkowaniu podlega jedynie nadwyżka ponad kwotę graniczną – według skali podatkowej.

Pracownik może jednak złożyć wniosek o niestosowanie zwolnienia na podstawie art. 32 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Znajduje to uzasadnienie na przykład w sytuacji, gdy pracownik osiąga przychody z więcej niż jednego źródła i w wyniku stosowania zwolnienia przez obu pracodawców finalnie musiałby dokonywać w rocznym zeznaniu podatkowym znacznej dopłaty.

Zgodnie z treścią przywołanego przepisu: Jeżeli podatnik złoży płatnikowi pisemny wniosek o pobór zaliczek bez stosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148, płatnik pobiera zaliczki bez stosowania tego zwolnienia najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek.

W praktyce oznacza to, że pracodawca powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy już od pierwszego wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi po złożeniu przez niego wniosku o rezygnacji ze zwolnienia.

Warto pamiętać, że pracownik, który chce podtrzymać swoją decyzję o niestosowanie ulgi w kolejnym roku podatkowym musi złożyć wniosek odrębnie dla każdego roku podatkowego.
 


1 Art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: „przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

c) przedsiębiorstwa w spadku – z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9;”