Konieczność stosowania okularów do pracy na stanowisku komputerowym musi zostać stwierdzona w oparciu o wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej. Przepisy rozporządzenia nie określają sposobu, w jaki pracodawca powinien wywiązać się z obowiązku zapewnienia pracownikom okularów korekcyjnych. Z tej przyczyny zasady realizacji tego obowiązku bardzo często szczegółowo określają przepisy wewnątrzzakładowe. Najczęściej wybieraną przez pracodawców formą jest refundacja kosztów zakupu okularów korekcyjnych w oparciu o przedstawioną przez pracownika fakturę.
Ustawodawca nie zastrzegł obowiązku zwrotu przez pracownika okularów korekcyjnych lub równowartości kwoty, którą otrzymał od pracodawcy z tego tytułu. Przepisy nie statuują takiego obowiązku również w przypadku rozwiązania stosunku pracy. W przypadku rozwiązania stosunku pracy pracodawca nie może zatem domagać się od pracownika zwrotu okularów korekcyjnych bądź zwrotu kwoty refundacji.
Warto mieć na względzie, że pracodawca nie może również wprowadzić w regulacjach wewnątrzzakładowych przepisów zobowiązujących pracowników do zwrotu okularów korekcyjnych lub zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów z tytułu zapewnienia okularów korekcyjnych. Taka regulacja byłaby nieważna, gdyż pogarszałaby sytuację pracownika w stosunku do powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Postanowienia umów i aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są nieważne, a zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy.