Praca w święta zlecana jednemu pracownikowi
Autor wyjaśnia wątpliwości Czytelnika, który chciałby wiedzieć, czy w przypadku, gdy w danym miesiącu jest kilka dni świątecznych, pracodawca może zaplanować jednemu pracownikowi pracę we wszystkie te dni świąteczne, pomimo iż na tym stanowisku pracuje więcej osób.
Źródło: eGospodarka, Portal Kadrowy Przeczytaj cały artykuł
Czy można zdegradować pracownika w okresie wypowiedzenia?
Autor rozważa sytuację pracownika, przed którym postawiono ultimatum. Pracodawca zaproponował mu albo degradację na niższe stanowisko, albo wypowiedzenie za porozumieniem stron. Jakie prawa przysługują takiemu pracownikowi?
Źródło: Rp.pl Przeczytaj cały artykuł
Prezydent chce chronić pracowników zatrudnionych na stałe
Prezydent Lech Kaczyński złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Propozycje głowy państwa mają zabezpieczyć interesy osób zatrudnionych w firmie na stałe przed rozwiązywaniem z nimi umów, aby w ich miejsce przyjąć pracowników tymczasowych.
Źródło: Gazetaprawna.pl Przeczytaj cały artykuł
Błędne określenie pracodawcy ma poważne skutki
Każda umowa o pracę zawiera podmiot zatrudniający. Zdarza się jednak, że bywa on błędnie określony, co może mieć poważne konsekwencje w sądzie pracy. Kto jest najbardziej narażony na możliwość nieprawidłowego wskazania pracodawcy?
Źródło: Bankier.pl, Rzeczpospolita Przeczytaj cały artykuł
Układ zbiorowy pracy a dane o sytuacji ekonomicznej
Do rokowań prowadzących do zawarcia układu zbiorowego pracy należy dobrze przygotować się merytorycznie. W związku z tym obowiązkiem pracodawcy jest przekazanie stosownych informacji związkom zawodowym.
Źródło: eGospodarka Przeczytaj cały artykuł
Pakiet antykryzysowy nie spełnia swojej roli
W sierpniu 2009 roku weszła w życie tak zwana ustawa antykryzysowa. Do połowy listopada o publiczną pomoc ubiegało się 70 przedsiębiorstw z całej Polski, a wsparcie przyznano jedynie 11 podmiotom.
Źródło: Bankier.pl, rynekpracy.pl Przeczytaj cały artykuł