Konieczna nowelizacja ustawy antykryzysowej
Po miesiącu działania ustawy antykryzysowej pracodawcy wskazują na konieczność poprawy nowych regulacji. Zastrzeżenia dotyczą przede wszystkim dużej ilości kryteriów, jakie przedsiębiorca musi spełnić, aby otrzymać państwową pomoc oraz niejasnych przepisów w sprawie otrzymania dofinansowania na szkolenia i studia dyplomowe pracowników.
Źródło: Inwestycje.pl
Administracja otworzy się dla niepełnosprawnych
Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zaakceptowała propozycję zmian w ustawie o służbie cywilnej oraz o pracownikach samorządowych, zgodnie z którą niepełnosprawni będą uprzywilejowani w trakcie naboru na wolne stanowiska w administracji publicznej i samorządowej. Aktualnie żadne ministerstwo nie spełnia wymogu zatrudnienia co najmniej 6% niepełnosprawnych pracowników.
Źródło: Rzeczpospolita
Umowa zlecenie a termin wypłaty wynagrodzenia
Zgodnie z Kodeksem cywilnym zleceniobiorca powinien otrzymać zapłatę za swoją pracę dopiero po wykonaniu zlecenia. Strony umowy mogą również ustalić inny termin, który należy określić w umowie. Należy pamiętać, że wynagrodzenia z umowy zlecenia nie dotyczą ochronne przepisy Kodeksu pracy.
Źródło: eGospodarka
W przyszłym roku w ZUS zabraknie ponad 49 mld zł
Mimo że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych otrzyma rekordową dotację z budżetu, w zakładowej kasie braknie środków do wypłaty świadczeń. ZUS będzie musiał pożyczyć bankach 3,8 mld zł.
Źródło: Wnp.pl
Przedsiębiorcy zapłacą nowe składki za pracowników
Od początku przyszłego roku przedsiębiorcy będą zobowiązani do płacenia dodatkowych składek za pracowników, którym przysługuje prawo do emerytur pomostowych. Wysokość tych składek wyniesie 1,5 proc. podstawy wymiaru. Tę ostatnią będzie stanowić przychód z tytułu zatrudnienia na podstawie stosunku pracy.
Źródło: Gazetaprawna.pl
Urlopy dla ojców mogą być dłuższe
Bruksela planuje wprowadzić regulacje, które wydłużą okres, w którym oboje rodziców korzysta z urlopu wychowawczego. Jeśli Unia Europejska zrealizuje te plany, Polska będzie musiała zmienić krajowe przepisy o urlopie wychowawczym. Obecnie z takiego urlopu korzysta jedynie 2 proc. Polaków.
Źródło: Gazetaprawna.pl
W jaki sposób organizujemy pracę podczas obowiązywania pakietu antykryzysowego
Ekspert MPiPS wyjaśnia wątpliwości dotyczące wprowadzenia dłuższego okresu rozliczeniowego. Określa warunki, jakie przedsiębiorca musi spełnić, aby wprowadzić dłuższy okres rozliczeniowy. Przedstawia również drogę obniżenia wymiaru czasu pracy w przedsiębiorstwie.
Źródło: Rzeczpospolita