22.12.2008 r.
3 min

Profilaktyczne badania lekarskie - ABC obowiązków pracodawcy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
22.12.2008r.
3 min

Badania możemy podzielić na wstępne, okresowe i kontrolne. Badania te są przeprowadzane na koszt pracodawcy, który ponadto ponosi inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami niezbędnej ze względu na warunki pracy.

Okresowe i kontrolne badania przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy (wstępne zaś z zasady powinny poprzedzać zatrudnienie). Badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.

Skierowanie, powinno zawierać:
-określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane,
-w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy – określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu,
-w przypadku pracowników
– określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, o których mowa wyżej, czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

W wyniku badań profilaktycznych wydane zostaje orzeczenie lekarskie stwierdzające: brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy lub przeciwwskazania zdrowotne do pracy na określonym stanowisku pracy. Orzeczenia lekarskie są wydawane w formie zaświadczeń, które lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne przekazuje pracownikowi i pracodawcy.

Pracownik lub pracodawca, który nie godzi się z treścią wydanego zaświadczenia, może wystąpić, w ciągu 7 dni od dnia wydania zaświadczenia, za pośrednictwem lekarza, który wydał to zaświadczenie, z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania. Powtórne badanie, przeprowadza się w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy właściwym ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedzibę jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony pracownik, a jeżeli kwestionowane zaświadczenie zostało wydane przez lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy – w najbliższej jednostce badawczo-rozwojowej w dziedzinie medycyny pracy.

Badanie, o którym mowa wyżej, powinno być przeprowadzone w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Ustalone na jego podstawie orzeczenie lekarskie jest ostateczne. Orzeczenie to jest podstawą do wydania przez lekarza przeprowadzającego ponowne badanie odpowiedniego zaświadczenia.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą styczniową ofertą szkoleniową. Szczególnie zachęcamy do szkoleń związanych z najnowszymi zmianami w prawie pracy, wchodzącymi w życie 1-go stycznia 2009 r. oraz cyklem tematycznym "Firma w kryzysie…".