Mega rabaty na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. i użyj kodu BW.PCKP
Odbierz aż 30% zniżki na wszystkie nasze szkolenia, kursy i Live Meetingi.

Prawo Pracy
07.05.2024 r.
2 min

Premia za brak zwolnień chorobowych

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
07.05.2024r.
2 min

Na wynagrodzenie pracownika składa się wynagrodzenie zasadnicze oraz różnego rodzaju dodatki do wynagrodzenia. Obowiązkowym składnikiem wynagrodzenia jest wynagrodzenie zasadnicze. Przysługuje ono za pracę wykonaną. Wynagrodzenie zasadnicze może zostać ustalone w postaci np. stawki miesięcznej, godzinowej czy akordowej. Pozostałe składniki wynagrodzenia mają charakter obligatoryjny lub fakultatywny.

Elementy inne niż wynagrodzenie zasadnicze mogą przybrać postać dodatków, premii lub nagród. Część z nich ma swoje źródła w powszechnie obowiązujących przepisach prawa, np. dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, przewidziany w art. 1511 kodeksu pracy czy dodatek za pracę w porze nocnej, o którym mowa w art. 1518 kodeksu pracy. Oznacza to, że w przypadku zaistnienia ustawowo określonych przesłanek na pracodawcy ciąży obowiązek ich wypłacenia. Dodatkowe składniki wynagrodzenia mogą mieć ponadto swoje źródło w aktach wewnątrzzakładowych, jak na przykład w regulaminie wynagradzania. Pracodawca może rzeczone składniki wynagrodzenia ukształtować dowolnie. Jednakże nie mogą one naruszać powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy.

Jednym z często stosowanych składników nieobowiązkowych jest premia za brak absencji chorobowej. Ten dodatek bywa także nazywany premią za niechorowanie. Premia ta ma na celu wynagrodzenie pracowników, którzy przepracowali efektywnie pełen wymiar czasu pracy, bez wystąpienia niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Zazwyczaj jest on motywowany tym, aby ograniczyć zjawisko nadużywania korzystania przez pracowników ze zwolnień lekarskich. Zasady przyznawania omawianej premii powinny zostać określone w regulaminie wynagradzania albo regulaminie pracy. Z ich postanowień powinno wynikać, czy jest ona należna wyłącznie za przepracowanie całego miesiąca pracy, czy na przykład ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu w stosunku do liczby nieobecności.

Pracodawca, który zdecydował się na wprowadzenie premii za brak absencji chorobowej, musi liczyć się z tym, iż, w obawie przed utratą premii, chorzy pracownicy będą przychodzić do pracy. Taka sytuacja może wpływać negatywnie na efektywność pracy.